The Orb se po letech znovu předvedli v Česku

Praha - Po pěti letech se v Česku opět ukázali The Orb. I když jsem ve svém okolí zaznamenal několik překvapených reakcí a podivení nad tím, že ještě existují, pražský Lucerna Music Bar se nakonec vcelku solidně zaplnil a se zájmem sledoval „otce ambient housu“ v akci.

Vystoupení The Orb určitě není koncert jako každý jiný, tenhle projekt kolem sebe zkrátka má jakousi auru legendy elektronické hudby. Navíc sledovat, jak na pódiu křepčí padesátníci Alex Peterson s Filem Le Gonidecem, je zážitek, který jejich vystoupení chtě nechtě dává trošku jiný rozměr.

Rozhodl jsem se ale, že nebudu text zaplavovat narážkami na věk The Orb a termíny jako „kultovní“, „za zenitem“, „legendární“ nebo nedej bože „veteráni“. Jelikož předpokládám, že naprostá většina lidí, jež zajímá, co předvedli Orb v pražském Lucerna Music Baru, si je stáří Alexe Petersona a jeho projektu vědoma a navíc hudba není o věku, ale o hudbě. A teď už k věci.

Poloplná Lucerna

Nutno přiznat, že Lucerna Music Bar, ve kterém bývá často až nepříjemně narváno, se tentokrát zaplnil (z pohledu optimisty) „tak akorát“ a každý měl kolem sebe dostatek osobního prostoru. Publikum se ale rozehřívalo postupně a zpočátku se našlo před pódiem jen pár kývajících hlav.

Orb odstartovali vystoupení skladbami z poslední desky, a ne snad, že by všichni čekali na větší hity, ale skladby, které jsou z naprosté většiny postavené na vokálech Lee Scratch Perryho, bez Lee Sratch Perryho ztrácí na údernosti (i když hraje z cédéčka).

Dýdžeje nezapřeš

Peterson se nikdy netajil tím, že není muzikant, ale DJ, a skladby The Orb jsou z velké části koláží samplů jiných interpretů. I naživo jsou Orb věrni své djské minulosti a písníčky nehrají v jejich albové podobě, pohrávají si s jejich jednotlivými vrstvami a nápaditě je mixují do sebe. A s tím, jak set ubíhal, publikum se více a více nechávalo vtáhnout do deep/ambient housových nálad The Orb.

Jedním z vrcholů byl určitě remix Higher Than the Sun od Primal Screem z dílny Orb prolnuvší se do známé melodie ze Star Wars a také všemi přítomnými milovaná Little Fluffy Clouds. S ubíhajícím časem Orb přecházeli k techhousovějším podkladům a koncert se nenápadně přeléval do taneční party, i když nikterak divoké.

Jako přídavek vytáhli Orb jeden ze svých největších hitů - Toxygen - opepřili ho ale trochu nečekaně Eminemovým vokálem. Dovolím si tipnout, že pro mnohé z přítomných to bylo poprvé, co si na Eminema zatančili.

Není VJ jako VJ

Na závěr nelze nezmínit projekce VJ Michaela Colese. Ty by jim totiž mohla závidět leckterá z trendy kapel. Kombinace rytmizovaných předtočených sekvencí s animací určitě byla víc než naplněním aktuální poptávky, aby „za kapelou něco blikalo“, ale skvěle doplňovala hudbu a stupňovala prožitek z koncertu. Kéž by to tak bylo vždy.