Joseph Calleja zazpíval v Praze pro otevřené uši a srdce

Praha - „Když se mě lidé pají, co je můj sen, odpovídám, že já teď svůj sen žiji,“ tvrdí maltský tenor Joseph Calleja. Hvězda nejen operních pódií vystoupil 24. ledna ve Smetanově síni Obecního domu s programem From Nessun dorma to Be My Love, který je poctou jeho vzoru Mariu Lanzovi a zazní v něm operní i populární melodie.

Publiku ve Smetanově síni zazpíval Calleja árii z opery La Gioconda od Amilcara Ponchielliho, z Bizetovy Carmen či z Verdio Rigoletta. Zazněla také díla Giacoma Pucciniho, Pietra Mascagniho a Julese Masseneta v doprovodu Navarrského symfonického orchestru pod taktovkou dirigenta Frédérica Chaslina.

„Calleja sází na sílu svého pevného a barevného hlasu. Překvapil mě vibrátem, které v jeho hlasu zaznívá. Pro někoho v tom může být větší emocionální síla, mně se ta chvějivost chvílemi jevila už trošičku na hraně,“ uvedla operní publicistka Helena Havlíková, čím ji pěvec při srování s jeho předchozími živými vystoupeními v Česku překvapil. Nic to ale nemění na tom, že jej řadí ke špičkovým tenoristům současnosti. 

Do Prahy přijel Calleja v rámci Mario Lanza Tour 2013 a nabídl posluchačům i výběr z operních melodií zastoupených na jeho nejnovějším albu Be My Love: A Tribute to Mario Lanza. Italský pěvec a filmová hvězda 40. a 50. let je Callejovým vzorem. „Právě kvůli němu jsem poprvé šel do obchodu a skoupil všechny nahrávky s klasickou hudbou,“ přiznal Calleja. Jeden z největších Lanzových populárních hitů - píseň Be My Love - vybral také do názvu svého aktuálního koncertního programu.

Podobně jako Lanza ani Calleja nezavrhuje kvůli opeře populární hudbu. „Když smícháte dohromady klasiku s populární hudbou, přijdou i lidé, kteří by jinak opeře ani nedali šanci,“ domnívá se maltský tenorista, který dokáže při svých koncertech plnit stadiony.

„Moje máma říká, že jsem dřív zpíval, než mluvil. Někdy mě už doma chtěli vypnout, abych konečně zmlknul,“ vzpomíná na své „začátky“ Calleja. „Zmlknout“ by pro něho ale teď bylo neštěstí, svůj hlas si před koncertem, včetně toho pražského, pečlivě chrání. „Bez hlasu bych přestal existovat,“ říká.

Helena Havlíková, operní publicistka, o Josephu Callejovi: Docela pěkně říká, že do opery nemusí chodit člověk dopředu připravený. On říká: Přijďte, mějte otevřené uši a otevřené srdce. A přesně pro takové publikum zpívá.


Ve svých pětatřiceti letech má ve svém repertoáru desítky hlavních rolí a vystupje na předních světových scénách, včetně newyorské Metropolitní opery, londýnské Covent Garden a Vídeňské státní opery. Britský časopis Gramophone jej označil za umělce roku 2012. Calleja navíc bývá často přirovnáván k takovým pěvcům, jako byli Jussi Björling, Benjamino Gigli a Enrico Caruso, dokonce se mu přezdívá „nový Luciano Pavarotti“.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové