Že by Kristus pochyboval? Nehoráznost!

Cyklus Velikáni filmu tentokrát přináší provokativní dílo Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista. Film, který vznikl podle knihy Nikose Kazantzakise v roce 1988, vyvolal v době prvního uvedení nepokoje náboženského rázu a hrozby bombových atentátů na kina, která se snímek rozhodla hrát. Protesty se projevily v různých státech světa, i čeští duchovní vystoupili proti televiznímu uvedení.

Tématem knihy i její filmové adaptace je totiž Kristus jako člověk váhající a pochybující. Scorsese o zfilmování předlohy velmi stál a usilovně se potýkal s obtížemi, které realizaci bránily. Nakonec byl úspěšný u společnosti Universal, ovšem dostal k dispozici velmi omezený rozpočet. Výsledek však nízké náklady (šest a půl milionu dolarů) neovlivnily. Vznikl působivý, filmařsky do detailu propracovaný a stylotvorný film, kterému dominuje herecký výkon Willema Dafoa v roli Ježíše.

  • Poslední pokušení Krista
    Poslední pokušení Krista zdroj: ČT
  • Poslední pokušení Krista
    Poslední pokušení Krista zdroj: ČT

Hledání smyslu života a jeho hodnot, jakož i problematika oběti jsou stěžejními tématy Scorseseho filmů (Taxikář, Zuřící býk, Alice tu už nebydlí…), ovšem potýkat se s tak zásadními otázkami prostřednictvím vzdorujícího Ježíše mělo vskutku provokativní charakter. Ježíš zde nechce být vyvoleným, a než se rozhodne přece jen naplnit svůj osud, dopustí se řady omylů a chyb. Ani na kříži není bývalý tesař zcela přesvědčen, že zvolil správnou cestu; musí ve snu prožít zbytek života jako obyčejný člověk, aby se s konečnou platností přesvědčil o smyslu své oběti. 

Poslední pokušení Krista
Poslední pokušení Krista

Poslední pokušení Krista (The Last Temptation of Christ) - Režie: Martin Scorsese. Hudba: Peter Gabriel. Hrají: Willem Dafoe, Harvey Keitel, Verna Bloom, Barbara Hershey, Roberts Blossom, Gary Basaraba, Barry Miller, Irvin Kershner, Victor Argo, John Lurie, Leo Burmester, Tomas Arana, Alan Rosenberg, Nehemiah Persoff, Harry Dean Stanton, Peter Berling, David Bowie, Juliette Caton, Illeana Douglas, Steve Shill, Giovanni Cianfriglia a další.

Velikáni filmu 25. 01. 2013 od 21:45.