Navštívit nemocné příbuzné na traktůrku je normální

Je normální navštívit nemocné příbuzné. I kdybychom proto museli ujet 600 kilometrů na zahradním traktůrku. Bizarně prostou road movie o žacích strojích, bratrské lásce a lidské odpovědnosti natočil Velikán filmu David Lynch. Příběh Alvina Straighta sledujte v pondělí 28. ledna od 22:10 na ČT2.

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mery Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě.

Starý vdovec Alvin Straight žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyl je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě.

Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin, v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto nastartuje zahradní traktůrek a bizarní road movie začíná. Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce.

Film, na který s hrdostí vezmete své děti

Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů.

Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole.

Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. Snímek získal řadu cen na festivalech nezávislých filmů i dvě prestižní nominace na Zlatou palmu a Zlatý glóbus.

Anglické straight znamená přímý, jasný, normální. Originální název The Straight Story tedy můžeme přeložit jako Straightův příběh nebo jako Běžný příběh.


Ovlivněn expresionismem a surrealismem

David Keith Lynch (narozen 20. ledna 1946) je předním americkým filmovým režisérem, významným představitelem světové postmoderní kinematografie. Svými filmy fascinuje a otevírá prostor pro nekonečné množství otázek. Ovlivněn expresionismem a surrealismem tvoří díla provokativní, kontroverzní a těžko stravitelná s iracionální stavbou děje, v nichž se odráží jeho vztah k malířství a která se zabývají převážně temnou stránkou lidské psychiky.

První krátkometrážní animovaný film Six Figures Getting Sick (1967) natočil během studia malířství na Pensylvania Academy of Fine Arts. Vzápětí vytvořil surrealistický snímek Abeceda, který mu zajistil stipendium na Americkém filmovém institutu. Příběh týraného chlapce vypráví následující film Babička.

Práci na svém celovečerním debutu, osobitém kultovním snímku Mazací hlava, zahájil při studiu na čerstvě otevřeném Centru pro pokročilá filmová studia při Americkém filmovém institutu (AFI). Ještě větší úspěch pak sklidil se svým černobílým dramatem Sloní muž. Snímek byl nominován na osm Oscarů včetně režie a zajistil Lynchovi dobré jméno.

Po nepříliš úspěšném sci-fi snímku Duna, inspirovaném románem Franka Herberta, se mezi přední autory americké filmové postmoderny zařadil umělecky nekompromisním snímkem Modrý samet, kterým kritiky i diváky přesvědčil o kvalitě svého svérázného filmařského umění. Snímek získal řadu ocenění, byl nominován na Oscara a právem se řadí k tomu nejlepšímu, co Lynch natočil.

Od roku 1989 se věnoval práci na kultovním snímku Městečko Twin Peaks. Nejprve natočil pilotní film pro televizi a následně seriál. Mysteriózní drama o vyšetřování záhadné vraždy mladé Laury Palmerové plné nezodpovězených otázek a neobjasněných skutečností a o podivných problémech a vztazích svérázných obyvatel tajuplného městečka vzbuzuje v divácích rozporuplné pocity, balancující na hranici strachu, smutku a smíchu. O posledních dnech hlavní hrdinky pak vypráví další Lynchův snímek s názvem Twin Peaks: Fire Walk With Me, který ale už nedosáhl takového ohlasu.

Skladatel, textař, fotograf, malíř, výtvarník

V následujících letech Lynch natočil klasický snímek Lost Highway, zdařilý Příběh Alvina Straighta založený na skutečné události a ceněný snímek Mulholland Drive. Svůj talent pro zpracování záhad a tajemství a schopnost vzbuzovat pocit děsu následně demonstroval thrillerem Inland Empire.

Lynch tvoří i krátké filmy, režíroval televizní filmy a seriály i dokumentární filmy. V několika (nejen) svých filmech si zahrál. Dále působí jako filmový producent (spoluzaložil produkční společnost Picture Factory), hudební skladatel, textař, fotograf, malíř a výtvarník. Z manželství s Margaret Reaveyovou má dceru Jennifer, která se též věnuje režii a je autorkou knihy Tajný deník Laury Palmerové – zápisníku postavy, jejíž smrtí začíná kultovní seriál Městečko Twin Peaks.

Příběh Alvina Straighta (The Straight Story) - Americký film (1999). Režie: David Lynch. Hrají: R. Farnsworth, S. Spaceková, H. D. Stanton, E. McGill, J. G. Heitzová, J. A. Carpenter a další. (V anglickém znění s titulky, 108 minut)