Viktore Preissi a Tomáši Töpfere, Vstupte!

Praha - Viktor Preiss a Tomáš Töpfer se po 14 letech objevili opět spolu na jevišti pražského Divadla na Vinohradech. Vystoupili ve hře amerického dramatika Neila Simona Vstupte!, kde hrají Lewise a Clarka, hvězdy vaudevillu z období „zlatého věku komedie“. Po čtyřiceti letech oprášili role dvojice klaunů, kterou tehdy hráli Vlastimil Brodský s Josefem Bláhou. Premiéra se odehrála v pátek 25. ledna.

Simon přivedl dvojici směšných i dojemných vaudevillových vysloužilců poprvé na Broadway v roce 1972 pod názvem The Sunshine Boys. Ihned slavil úspěch - nastudování mělo více než 600 repríz. Od té doby se hra dočkala filmové verze, dalších verzí na Broadwayi a desítek inscenací po celém světě.

Velice vzácná hůlka po Josefu Bláhovi

Na Vinohradech se Lewis a Clark objevili už v roce 1973 v režii Františka Štěpánka a v podání Vlastimila Brodského a Josefa Bláhy. Štěpánkova inscenace tehdy bavila publikum řadu sezon, měla stovky repríz a Supraphon vydal její zvukový záznam.

Po jejich představení zbyla špacírka, se kterou Josef Bláha odehrál v sedmdesátých letech všechna představení hry. Viktoru Preissovi ji nyní zapůjčil Bláhův syn. „To je velice vzácná hůlka po Josefu Bláhovi, který ji údajně dostal od pana Högera, takže je to vzácnost,“ říká Preiss. Po každé repríze musí být špacírka tří hereckých generací bezpečně zamčena ve skříni, aby se po derniéře opět vrátila do rodiny herce Josefa Bláhy.

Preiss a Töpfer už spolu kdysi excelovali v úspěšném představení Werfelovy hry Jacobowski a plukovník. I proto Töpfer, který je od léta ředitelem vinohradské scény, slevil z rozhodnutí se na jevišti neobjevovat. Navíc dohrává role ve čtyřech inscenacích na své bývalé scéně na Fidlovačce, během ledna a února jde o více než desítku večerů.

Profesionalita, anebo nevraživost?

Postavy hry Al Lewis a Willie Clark celou kariéru společně bavili publikum. To je vnímá jako dvojici, nikoli jako rozdílné osobnosti, které se nesnášejí. V Simonově hře dostávají po letech odloučení a ústupu ze slávy možnost znovu zahrát v televizní show svůj slavný skeč. Zvítězí profesionalita, anebo vzájemná nevraživost? „Čím výše člověk byl a čím byl slavnější, tím sestup a pád může být bolestnější,“ komentuje hru Tomáš Töpfer.

Podle Preisse nejde jen o konverzační komedii, mnohem víc je totiž psána v poloze tragikomické. Vidí i paralelu těchto hrdinů s protagonisty hry Jakobowski a plukovník. I tam jde totiž o rozdílné povahy, které osud svedl dohromady, ale zůstanou spolu vnitřně jednou provždy, ačkoliv jsou každý jiný.

„Neil Simon ve své hře Vstupte! zachytil smutek ze zániku legend. Její postavy, stejně jako řada skutečných komiků, jsou odsouzeny k zapomenutí a dožití v domově důchodců. Jejich příběh ale díky autorovi pokračuje, v rolích Willieho a Ala se znovu a znovu objevují vynikající herci,“ podotkla k inscenaci dramaturgyně Lenka Kolihová Havlíková.

V dalších rolích se objeví Václav Vašák, Lucie Juřičková, Ivana Uhlířová a Lukáš Příkazký či Ondřej Rychlý. Režisérem je Martin Porubjak.

Překlad: Ivo T. Havlů. Režie: Martin Porubjak. Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková. Scéna: Tomáš Rusín. Kostýmy: Zuzana Štefunková Rusínová. Gagman: Števo Capko. Hudební spolupráce: Jiří Černý. Hrají: Tomáš Töpfer, Viktor Preiss, Václav Vašák, Lucie Juřičková, Ivana Uhlířová, Lukáš Příkazký, Ondřej Rychlý. Premiéra 25. ledna.

Neil SimonNeil Simon, jeden z nejvýznamnějších komediografů Broadwaye, je autorem 34 her, z nichž většina byla rovněž zfilmována. Napsal také dvanáct scénářů a dvoudílné paměti. Rozhodujícím úspěchem na Broadwayi pro něj byla hra Bosé nohy v parku z roku 1963. Námětem jeho her jsou zejména problémy soužití, ať již v partnerských, rodinných či jiných vztazích.


Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody