Můj otec Smrtihlav. Jak se mají děti vyrovnat s vinou rodičů?

Ostrava - Jako drama s hamletovskými motivy i groteskní thriller označují tvůrci hru Smrtihlav německého autora Martina Walsera o synovi, který se dozví o nacistické minulosti svého otce. Národní divadlo moravskoslezské drama uvádí v české premiéře - v režii Petera Gábora a s hudbou Vladimíra Franze.

Walser ve hře řeší otázky viny z pohledu minulostí zdánlivě nezatíženého teenagera. Co nastane, když rodiče zatají svou temnou minulost a ona padne na hlavy jejich dětí? Vztah osmnáctiletého Rudy k otci po odhalení jeho nacistické minulosti kolísá mezi zatracením a pochopením.

„Walserův text je velmi napínavý, poetický, na druhé straně metaforický, autor rozvíjí tuto hru s velkou symbolikou, takže si myslím, že inscenace nebude jen o vypořádání se s pamětí národa v Německu, ale věřím, že by mohla komunikovat i v tom širším, obecnějším rozměru,“ předpokládá režisér Peter Gábor, že zneklidňující drama zasáhne i české publikum.

Smrtihlav / Igor Orozovič, Petra Lorencová
Smrtihlav / Igor Orozovič, Petra Lorencová

V hlavní roli Rudy se představí Igor Orozovič, nominovaný za loňský rok na Cenu Thálie. Nominací má NDM celkem sedm, tedy nejvíce ze všech tuzemských scén, kolik jich promění, se dozví 24. března. „Je to asi psychicky nejnáročnější role, s jakou jsem se kdy setkal. Ale zároveň jde o skvělý text a fascinující temné téma,“ podotkl k roli Orozovič.

„Peter Gábor nás vedl k tomu, abychom nevytvářeli žádné zbytečné emoce. I když toto drama emocí obnáší hodně, snažíme se být paradoxně hodně věcní,“ prozradil o zkoušení, během něhož se herci mimo jiné setkali s hercem Luďkem Eliášem, který byl vězněn v terezínském ghettu a v koncentračním táboře Osvětim. Na čas, po který v něm v dětství byl, se rozpomíná i Ruda ve hře Smrtihlav - a také na to, že nepatřil k vězněným, ale k věznitelům.

Smrtihlav / Igor Orozovič, František Strnad, Jan Fišar, Tomáš Jirman
Smrtihlav / Igor Orozovič, František Strnad, Jan Fišar, Tomáš Jirman

Kromě Igora Orozoviče se v dalších rolích představí Jan Fišar, Petra Lorencová, Anna Cónová nebo Tomáš Jirman. Hudbu k inscenaci složil Vladimír Franz. "Hudba ke Smrtihlavovi bude komorní,„ prozradil. “Bude to hudba, která v rovině určité nasládlosti a líbeznosti bude vytvářet takovou tu podivnou slupku, která vlastně nemá půdu pod nohama. To je princip a dramaturgický klíč k těmto věcem vůbec, že vesměs jakékoli neblahé záležitosti se maskují podobou kýče nebo něčeho velmi libého."

V české premiéře odehraje NDM Smrtihlava 2. února 2012 v Divadle Antonína Dvořáka. Na první uvedení byl pozván i autor Martin Walser, ale nakonec se jí nezúčastní. Smrtihlav v moravskoslezském divadle otevírá volnou trilogii her vyjadřujících se k regionálním i evropským palčivým problémům. Pokračovat bude příští rok hrou Davida Jařaba Dokud nás smrt…, která se dotýká osudů lidí z Hlučínska.