Forman dostal od amerických režisérů cenu za celoživotní dílo

Los Angeles - Režisér Miloš Forman dostal v Los Angeles cenu za celoživotní dílo od Sdružení amerických režisérů. Jeho předseda označil Formana za jednoho z největších filmařů naší doby. Vyzdvihl snímky Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus. Sám oceněný režisér se ze slavnostního předávání omluvil kvůli nemoci. Za svou kariéru už má Forman ve sbírce dva Oscary, tři zlaté Glóby a cenu BAFTA.

„Ať se zaměří na jakékoli téma nebo na jakýkoli žánr, Miloš najde v každém příběhu univerzalitu lidské zkušenosti a umožní nám, svému uchvácenému obecenstvu, abychom se poznali v boji za svobodu výrazu a za sebeurčení, který tak dobře zobrazuje na stříbrném plátně,“ zdůvodnil předseda Sdružení amerických režisérů (DGA)Taylor Hackford rozhodnutí.

Pro Formana se uzavřel jeden kruh. Sdružení režisérů mu pomohlo na začátku zámořské kariéry. Přimluvilo se, aby film Taking Off mohl točit s Miroslavem Ondříčkem. Teď od stejné skupiny získal prestižní cenu.

Taylor Hackford, předseda Sdružení amerických režisérů:

„Miloši, my, bratři a sestry zde ve Sdružení amerických režisérů, zvedáme poháry na Tvou počest. S touto cenou se teď řadíš mezi giganty.“


Sdružení amerických režisérů ocenilo Miloše Formana
Zdroj: ČT24

Forman se proslavil již před působením ve Spojených státech v 60. letech v tehdejším Československu filmy jako Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Za hořkou komedii, která byla loni uvedena do českých kin v restaurované a digitální podobě, byl v roce 1967 nominován na Oscara. Na základě tohoto úspěchu byl pozván do USA, aby tam natočil film - poměrně vlažně přijatý Taking Off - a za mořem už zůstal. Dál se věnoval filmu - a úspěšně, Oscary za nejlepší režii byly oceněny jeho snímky Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus.

Byl také několikrát oceněn za celoživotní dílo - mimo jiné Českým lvem (v roce 1998) či na MFF v Palm Springs a San Francisku. Francie mu v roce 2004 udělila titul důstojník Řádu umění a literatury.

Cenu DGA za celoživotní dílo dostalo za téměř 80leté působení sdružení dosud jen 33 režisérů, například Cecil B. DeMille, Frank Capra, Alfred Hitchcock, Orson Welles, Billy Wilder, Akira Kurosawa, Stanley Kubrick, Francis Ford Coppola, Steven Spielberg, Martin Scorsese a Clint Eastwood. Posledním oceněným byl v roce 2010 Norman Jewison.

Na slavnostním večeru byla také oznámena každoroční cena DGA pro nejlepšího režiséra, která bývá důležitým ukazatelem před nadcházejícími Oscary. Letos ji získal Ben Affleck za thriller Argo situovaný do krize kolem amerických rukojmí v Íránu. „Nemyslím si, že (cena) ze mne udělá opravdového režiséra, ale znamená zřejmě, že jsem na správné cestě,“ žertoval Affleck.

Na cenu byli nominováni také Steven Spielberg, Kathryn Bigelowová, Tom Hooper a Ang Lee. Držitelka Oscara za rok 2010 Bigelowová byla navržena za snímek o pronásledování Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty, Spielberg za životopisný film Lincoln, Lee za 3D příběh Pí a jeho život a Brit Hooper za filmovou verzi muzikálu Bídníci.

Video Reportáž Martina Řezníčka
video

Reportáž Martina Řezníčka