Krysař v Klicperově divadle píská na verše

Hradec Králové - Vyrábět tisíce umělých krys je zbytečné, magická moc Krysaře je ve slovech, domnívají se tvůrci z Klicperova divadla, a proto dramatizaci textu Viktora Dyka doplnili o verše českých básníků. Krysař se na královéhradeckou scénu vrací téměř po dvaceti letech, doprovázený pohledem současných divadelníků.

Zdroj: Klicperovo divadlo Autor: Patrik Borecký

Příběh o krysaři, jehož píšťala dokázala z hansovního města Hameln vyvést nejen krysy, ale donutit i lidi, aby její zvuk následovali, byl zpracován mnohokrát. V novější historii se ho ujal třeba Walt Disney, u nás se ho za rekordních 24 hodin pokusil zfilmovat F. A. Brabec, Jiří Bárta o něm natočil loutkový film a Daniel Landa napsal muzikál. Z literárních textů se tvůrci stále vrací k novele buřiče Viktora Dyka, která pod názvem Krysař vyšla poprvé v roce 1915. Staroněmecký motiv v ní propojil s faustovským a milostným.

V Klicperově divadle si text upravili po svém. Romantizující lyrická novela, plná symbolů a postavená především na kráse jazyka a vzbuzování nálad a pocitů, dějové činoherní inscenaci příliš nenahrává. Režiséra Jana Friče a autora dramatizace Ondřeje Novotného ale látka přitahovala především legendou o temném a zároveň obrovsky svobodném Krysaři.

  • Krysař
    Krysař autor: Patrik Borecký, zdroj: Klicperovo divadlo
  • Krysař
    Krysař autor: Patrik Borecký, zdroj: Klicperovo divadlo

„Když jsem nad dílem přemýšlel, neustále jsem se točil kolem interpretace Krysařovy moci jako moci slova, moci umění, moci krásy, moci něčeho, co přesahuje běžnou každodenní realitu a banalitu. Nakonec jsme přišli na to, že bychom rádi vedle Dykovy řeči chtěli nechat promluvit i jiné české básníky a téma poezie jako takové tímto posílit,“ popsal vznik inscenace režisér Frič. Do Dykova textu zakomponovali verše Ivana Blatného, Josefa Hory a Filipa Topola. Pozorný divák prý odhalí i jednu scénu ze hry bratří Čapků Ze života hmyzu.

Děj zasadili do hospody U Žíznivého člověka. „Stává se pro nás celým Hameln s jeho kýčovitou a nevkusnou malostí, posedlostí po až 'rakouském' pořádku,“ upřesnil Frič. Do ní přichází Krysař, nezávislý člověk, který nezapadá do maloměstské společnosti. „Dá se říct, že Krysař je pro nás hra o neklidu a zastavení. A o lásce,“ říká dramaturgyně Jana Slouková. „Nejdůležitější téma přichází spolu s titulním hrdinou. Soustředili jsme se na Krysaře - poutníka. Nezakotvit, nestanout. Pohyb z místa na místo, vnitřní neklid.“

Krysaře v titulní roli s Davidem Smečkou uvede Klicperovo divadlo v premiéře 9. února.