Jak zloděj okradl zloděje. Gogolovi Hráči uspějí i v dnešní době

Ostrava - Lidi tomu říkají podvod a ještě všelijak, ale vždyť je to bystrost, pronikavost a všestranně rozvinutý talent. To není úryvek z obhajoby v některé z aktuálních kauz, ale pozvánka na premiéru Gogolovy hry Hráči, která vznikla před sto sedmdesáti lety. I kvůli její platnosti v jakékoli době si ji do repertoáru vybrala Komorní scéna Aréna v Ostravě.

Nikolaj Vasiljevič Gogol Hráče opatřil podtitulem „příběh dávno uplynulých dní“, aby obelstil cenzuru. Podařilo se a hra vyšla tiskem v roce 1842. Stejný příběh by se ale mohl odehrát i dnes, domnívají se tvůrci z ostravské Arény. „Je smutné, že se nic nezměnilo. Gogol, i když s ironií, pojmenoval archetyp podvodnického světa. Nejen těch, kteří falešně hrají, ale i těch, kteří uplácejí a podplácejí,“ říká dramaturg Tomáš Vůjtek.

I podle režiséra inscenace Ivana Krejčího zvolil Gogol v Hráčích téma, s nímž se denně potýkáme - nestrefuje se jen do korupce, ale do celého mechanismu zločineckého myšlení. Setkání falešných karetních hráčů té nejvyšší třídy končí díky rafinované intrice naprostou katastrofou pro jednoho z nich.

„Domnívám se, že to byla trýzeň z reality, kterou viděl a která byla strašlivá,“ odhaduje režisér, co ruského dramatika a prozaika k napsání Hráčů vedlo. „Pod jeho pohledem se proměnila ve strašlivou grotesku současnosti,“ dodává. Hru, která je svým způsobem anekdotou a zároveň podobenstvím o zloději okradeném zlodějem, uvedla Komorní scéna Aréna v premiéře 2. února. Na nejbližší reprízu je možné zajít ve čtvrtek 7. února.