Konečná Arnolda nezastaví

Arnold Schwarzenegger je zpět v plné kráse. Trochu mu to trvalo, než se po politické kariéře opět herecky našel, ale nyní v akčňáku Konečná (Last Stand) opět nastartoval jízdu, která mu sluší. Konečná je film, který sází na jistotu a naštěstí si udržel slušnou úroveň.

Pomáhá mu v tom především inteligentní použití prvků, které ve filmové historii akčního žánru vždy zabraly, a na které vlastně publikum čeká. Konečná konečně nezastřeně poukazuje na staré dobré snímky 80. let, z nichž vycucala to nejlepší, navíc neopomněla přibrat na pomoc i výrazy pozdějších let. Ono totiž po Tarantinovi už těžko vystačíte s čistým průstřelem hlavy nebo pádem padoucha z nejvyššího bodu, třebaže na rezavý trn. Pokud jde o střílečky, vše se zrychlilo, pokud jde o barvu, červené přibylo po hektolitrech a přesně mířené střely byly vystřídány rozprsknutím zlotřilce na tisíc kousků, kteréžto se následně snášejí v přesně vypočítaných vteřinách.

 • Konečná / Rodrigo Santoro, Johnny Knoxville
  Konečná / Rodrigo Santoro, Johnny Knoxville zdroj: Bontonfilm
 • Konečná / Forest Whitaker
  Konečná / Forest Whitaker zdroj: Bontonfilm

Jinak ovšem režisér Ji-un Kimruku v ruce se scenáristou zdatně sáhli po prověřených atributech. Čiročiré zlo zastaví jen bezúplatné, byť v tomto případě již trochu vypelichané dobro. Dobře vyzbrojená a organizovaná parta opravdu bezskrupulózních zločinců je zastavena náhodně utvořenou a z počátku velmi nesourodou partičkou, kterou ovšem stmelí spravedlivé odhodlání stárnoucího, ale čestného šerifa. To vše podáváno s nadsázkou postavenou na ironickém humoru, který elegantně shodí každou scénu, jež by se mohla zdát příliš patetickou.

To, že Arnold má dobrý smysl pro humor, prokázal za svou filmovou kariéru již několikrát a s přibývajícím věkem zřejmě přišlo i rozumné zjištění, že mu tato poloha chlápka, který si umí udělat legraci sám ze sebe, sluší nejvíce. Postava šerifa Raye Owense ovšem není komická, jako že Schwarzenegger není komik. Je to příkladná směsice stavebních charakterových prvků, kdy stárnoucí drsňák s věkem získal i životní zkušenost, která s nadhledem seřadila priority a naučila ho jen tak se z ničeho nepodělat, ani z vlastní důležitosti ba ani z hromady peněz. Schwarzenegger zde může bez uzardění předvádět, že je-li okolnostmi donucen, ještě na to má, a tím, že je mu scénářem umožněno shodit vypjatou situaci i sám sebe v ní, se úspěšně vyhýbá trapnosti, která do svých tenat nezřídka vtáhla nejednoho hrdinu akčních filmů (opakovaně si tak například nabíhá Jean-Claude Van Damme, že?).

 • Konečná
  Konečná zdroj: Bontonfilm
 • Konečná / Arnold Schwarzenegger
  Konečná / Arnold Schwarzenegger zdroj: Bontonfilm

Konečná je vskutku stará dobrá škola, která neurazí, ale pobaví. Divák se má stále na co koukat, dobře posazené hlášky ho uklidní, že není třeba se stydět, neboť jsme si vědomi, že jde jen o zábavu a na konci odchází s dobrým pocitem, že se Arnold vrátil, aniž by příliš zblbnul.

Konečná / Last Stand, The - Akční / USA, 2013, 107 min. Režie: Ji-un Kim

Hrají: Arnold Schwarzenegger, Peter Stormare, Rodrigo Santoro, Jaimie Alexander, Eduardo Noriega, Zach Gilford, Forest Whitaker, Luis Guzmán, Johnny Knoxville, Harry Dean Stanton, Genesis Rodriguez, John Patrick Amedori, Daniel Henney, Kristen Rakes, Richard Dillard, Arron Shiver, Sonny Landham.

V českých kinech od 7. 2. 2013