Picasso v Sotheby's rekord netrhl. Miliardu nepřekročil

Londýn - Londýnská aukční síň Sotheby's očekávala další z cenových rekordů - padnout měl při aukci jednoho z portrétů od Pabla Picassa Sedící žena u okna. K horní hranici odhadu, která byla 35 milionů liber, tedy přes miliardu korun, ale cena, za niž se dílo prodalo, nakonec nedosáhla.

Portrét se prodal za 28,6 milionu liber (takřka 846 milionů korun). Výsledná cena bezmála o čtyři miliony liber překonala dolní odhadní hranici. Doposud nejdražším Picassovým dílem je Nahá v sochařském ateliéru (uváděné i pod názvem Akt, zelené listy a busta), za které kupec v roce 2010 zaplatil 106,5 milionu dolarů (zhruba dvě miliardy korun).

Sedící žena u okna je součástí série obrazů, na kterých mistr zachytil svoji milenku a múzu Marii-Thérese Walterovou. Dílo z roku 1932 bylo navízeno v rámci auck obrazů impresionistů a modernistů. V ní byl i další Picassův obraz s názvem Lebka a kniha, který který vynesl přes 1,3 milionu liber (zhruba 40 milionů korun). V nabídce byly i práce dalších velikánů, jako jsou Claude Monet, Paul Gauguin nebo Joan Miró.