Láska zobrazuje naprosto nahou realitu

Praha - Na svátek svatého Valentýna 14. února bude mít v tuzemských kinech premiéru nový snímek režiséra Michaela Hanekeho Láska. Podobně jako příběh mučedníka Valentýna i Haneke připomíná, že dílo lásky je spojeno s utrpením. „Film je velice krutý. Zobrazuje naprosto nahou, nijak nepřikrášlenou realitu a je odvážný v tom, že pojmenovává elementární lidské hodnoty velmi přímočaře,“ říká filmová kritička Darina Křivánková. ČT24 přinese podrobnou recenzi.

Hrdiny komorního příběhu jsou staří manželé a učitelé hudby Georges (Jean-Louis Trintignant) a Anne (Emmanuelle Rivaová). Jejich láska a pevné pouto, které se prohlubovaly roky společného života a vášní pro klasickou hudbu, náhle čelí těžké zkoušce, když Anne prodělá mozkovou mrtvici a její okolí se musí smířit s její proměnou. Nic není jako dřív ani pro jejich dceru Evu (Isabelle Huppertová).

Láska má šanci na pět Oscarů

„Je to velmi jednoduše nasnímaný film. Láska se odehrává v jediném prostoru, v jednom bytě. Jsou tam dva herci a pár vedlejších rolí. Vše je velmi koncentrované, velmi klidné, to je Hanekeho přístup k věci - nepodsouvat žádné emoce, ale odosobnit to a jenom pozorovat a nabídnout holou skutečnost, ať se s tím divák popere sám,“ popisuje Křivánková.

Po Zlaté palmě z Cannes 2012, čtyřech Evropských filmových cenách a Zlatém glóbu má Hanekeho snímek šanci uspět v cenách Americké filmové akademie Oscar, kde byl nominován jako nejlepší film, nejlepší zahraniční film, nejlepší původní scénář (Michael Haneke), nejlepší režisér (Michael Haneke) a nejlepší herečka v hlavní roli (Emmanuelle Rivaová). Ceny se budou rozdělovat v noci z 24. na 25. února.

Právě 24. února oslaví herečka Rivaová své 86. narozeniny. Divadelní, filmová a televizní herečka se narodila 24. února 1927 v Cheniménil ve východní Francii. Začínala v divadle a v televizi, ve filmu se prosadila až v roce 1959, kdy zazářila v emblematickém snímku francouzské nové vlny Hirošima, má láska Alaina Resnaise podle románu Marguerite Durasové.

Emmanuelle Rivaová, Michael Haneke a Jean-Louis Trintignant se Zlatou palmou
Zdroj: Gettyimages/Isifa

Jednaosmdesátiletý herec a režisér Jean-Louis Trintignant se před kameru vrátil po osmi letech. „Ta role byla psána přímo pro něj, a to byl důvod, proč se vrátit,“ říká Křivánková. Trintignant studoval práva, ale brzy začal navštěvovat herecké kurzy. Výrazně na sebe upozornil ve snímku Rogera Vadima … a Bůh stvořil ženu po boku Brigitte Bardotové.  

Haneke studoval filosofii, psychologii a drama

Scenárista a režisér Haneke se narodil 23. března 1942 v Mnichově, vystudoval filosofii, psychologii a drama ve Vídni. Syn divadelního režiséra Fritze Hanekeho a herečky Beatrix von Degenschildové od 70. let působil jako nezávislý divadelní a televizní scenárista. Svůj televizní debut natočil v roce 1973, ale k filmovému se dostal až o 16 let později. V roce 2001 natočil snímek Pianistka, za který získal mnoho prestižních ocenění. Hanekeho předposlední film Bílá stuha byl před čtyřmi lety oceněn jako nejlepší evropský film.