Staré dobré časy v kabelkách a milostných dopisech

Křehká a přitom něžná a pro mladší generaci objevná výstava kurátorky Zuzany Ilinčevové v Muzeu Sokolov na sokolovském zámku je jednou z malých výstav, u kterých rádi setrváte v zamyšlení i lehce romantické sentimentální náladě. Výstava představuje malou skupinu něžných společenských kabelek, většinou odpoledních či večerních, s dalšími doplňky tehdejší módy (jedná se především o léta 1920–1935).

Vidíme zde však nejen kabelky a příslušenství, ale také zajímavé šaty, boty, navíc pak součásti čajových či kávových servisů, zajímavé šperky či hodinky. Nejedná se o nějaké klenoty, jsou to vlastně běžné doplňky tehdejších oděvů všech společenských tříd. Kabelky jsou drobné, většinou kožené, semišové, některé pošité stříbrnými korálky, obdélníkové, psaníčkové či tří- až šestihranné. Jsou dozdobovány decentními kovovými sponami, oušky, ozdobnými kovovými prvky…

Připomínají dobu dnes již nezměrné a přitom přirozené každodenní elegance, doby, ve které byly nezbytným doplňkem a nesly samozřejmý svůj sex-appeal. Možná si řada návštěvníků posteskne, pomyslí-li na dnešní krásné dívky, oblečené v neforemných kalhotách, sportovní obuvi, na zádech obtěžkaných nejrůznějšími tornami, obludnými taškami, všelijakými nosítky či co….

Z výstavy Kabelky a milostné dopisy
Z výstavy Kabelky a milostné dopisy

Zajímavým nápadem bylo doplnění této drobné vzpomínkové výstavky milostnými dopisy slavných osobností českého kulturního a společenského života. Vyjma mladinkého Vladislava Vančury, z jehož textu již lze vyčíst příští okouzlení krásným bohatým jazykem, je většina píšících ve zralém věku (Jan Štursa píše Mílince ve věku 42 let, Gustav Mahler je okouzlen Almou ve dnech, kdy dosáhl 41 let, Rudolf Kremlička oslavuje Marušku jako osmatřicetiletý, zralý Jaroslav Preiss ve svých 62 letech zve mladou paní Jáju na večeři, která se asi opravdu povedla, protože si Jáju o tři roky později vzal za ženu…).

Dopisy jsou představeny ve fotozvětšeninách a přepsány pro návštěvníky také v normálním sázeném textu. I zde si řada z nás může povzdechnout a zavzpomínat na doby, kdy se důležitá citová sdělení psala ručně, hodnocen byl krásný (v tomto případě i nutně) mužný energický rukopis a hlavně také forma a obsah. V dobách stručných SMS zpráv je to další pohled do romantické a krásné pohádky let dnes již asi opravdu hodně vzdálených. Dopisy časově ladí z datem vzniku oněch kabelek a je zcela možné, že se navzájem potkávaly. Možná řada z oněch krásných něžných dámských schránek byla naplněna podobnými listy, přinášejícími doklady o velké lásce, sympatii a náklonnosti…

Z výstavy Kabelky a milostné dopisy
Z výstavy Kabelky a milostné dopisy

Výstava, která je nevelká rozsahem, bourá však časová omezení a připomíná doby ze života našich dědečků a babiček, a to nejen těch lépe situovaných, je přístupná do 10. března.

P.S: A zapomenul bych – na stěnách výstavního sálu i mezi exponáty ladí celou atmosféru barevné dámské magazíny prvních třiceti let dvacátého století. I to je lahůdka pro každého.

KABELKY A MILOSTNÉ DOPISY. Kdy a kde: Muzeum Sokolov, sokolovský zámek, přístupno středa-neděle 9:00-12:00 a 13:00-17:00 hodin. Výstava potrvá do 10. března t. r.