Obraz Josefa Čapka v Londýně překonal očekávání

Londýn - Za více než dvojnásobek odhadní ceny se v londýnské aukční síni Sotheby's vydražil oboustranný obraz od českého malíře Josefa Čapka z roku 1915. Prodal se za 265 250 liber, tedy zhruba 7,8 milionu korun. Na přední straně obrazu je olejomalba Kubistická krajina, zatímco na rubu je malba ženy nazvaná Rozjímání. Odhadní cena byla 80 tisíc až 120 tisíc liber.

„Jde o výjimečné dílo, takhle raný Čapkův obraz se v aukci dlouho neobjevil. Navíc oba obrazy jsou zajímavé, není to tak, že by jeden byl namalovaný na rubu druhého,“ uvedl šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek. Vysvětlil, že oboustranný obraz může být výsledkem nedostatku malířského plátna.

Takové dílo se na českém trhu dlouho neobjevilo

Obraz prodávali potomci českého spisovatele Emila Synka, který jej koupil začátkem třicátých let v Praze. Synek později z Československa emigroval. Jiný podobný Čapkův obraz, také z jeho raného období, se dražil před dvěma lety v Sotheby's, kdy velkou kolekci děl moderního českého umění prodávali manželé Hascoeovi. Plátno Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920 se vydražilo za téměř 13 milionů korun.

Rekordní cenu za Čapkovo dílo na tuzemských aukcích drží už pět let obraz Děvče v růžových šatech, který se prodal za 12 milionů korun. Skřivánek však doplnil, že tak kvalitní dílo, které se nyní vydražilo v Londýně, se na českém trhu dlouho neobjevilo a pravděpodobně by se v domácí aukci prodalo i dráž.

Josef Čapek / Děvče v růžových šatech
Zdroj: Společnost bratří Čapků

„Vypadá to, že se o londýnské aukci dozvěděli čeští znalci a sběratelé a obraz může skončit rovnou v nějaké sbírce,“ uvedl v narážce na to, že díla vydražená v zahraničních aukcích se často záhy dostávají do dražeb v Česku, tedy jsou nakupována jen jako investice s cílem znovu je brzy a lépe prodat.

Není však pravděpodobné, že by dnes dosažená cena mohla mít vliv na ceny Čapkových děl na českém trhu, domnívá se Skřivánek. Poslední dva až tři roky ceny těchto děl stagnují. Do roku 2009 se do aukce dostal asi jeden, dva obrazy ročně, od roku 2010 je ročně na trhu kolem šesti maleb, které se sice prodají, ale vyšších cen než dříve nedosahují.

Mezi 444 uměleckými díly, které se dnes v Sotheby's v rámci dražby impresionistického a moderního umění prodávají, byl i obraz Františka Kupky Le Bois (Les) z roku 1907, který si našel kupce za 16 875 liber (496 tisíc korun). I tento nevelký kvaš překonal odhadní cenu, která činila 8 000 až 12 tisíc liber. Během hlavní části aukce impresionistického a moderního umění se v Sotheby's v úterý večer prodala díla celkem za 104 miliony liber (přes tři miliardy korun). Hvězdou večera byl obraz Pabla Picassa Sedící žena u okna, který si našel kupce za 28,6 milionu liber (takřka 846 milionů korun).