Ve Východočeském divadle defilují Pokusní králíci

Pardubice - Východočeské divadlo připravilo na 9. února na Malou scénu premiéru inscenace Pokusní králíci autora Sébastiena Thiéryho. Ve Francii měla absurdní komedie z roku 2009 velký úspěch u kritiků i diváků.

„Sébastien Thiéry píše pro přední pařížská divadla a přední pařížské herce. Začínal psaním absurdních skečí. Je to jeho druhá hra,“ řekl dramaturg Zdeněk Janál.

V zahraničí se inscenace uvádí pod názvem Indická banka. Původně je hra napsaná pro staršího herce, v Pardubicích hlavní roli Alaina Krafta ztvární Josef Pejchal. Hraje mladého zbohatlíka, realitního makléře, který chce v bance vybrat peníze. Neví však, že finanční ústav koupila tajuplná indická banka, která ctí jiné zákony.

V komedii jsou i temnější momenty, které řeší příkoří ve společenských systémech. Ve hře vystupuje pět herců. Kromě Josefa Pejchala, který dostal hlavní roli, si pokladníka zahraje hostující Miloslav Tichý, role Brigitte se ujme Lída Vlášková, dámy se zhostí Ludmila Mecerodová a Inda bude hrát Pavel Novotný.

  • Pokusní králíci / Ludmila Vlášková
    Pokusní králíci / Ludmila Vlášková autor: Josef Vostárek, zdroj: ČTK
  • Pokusní králíci / Josef Pejchal
    Pokusní králíci / Josef Pejchal autor: Josef Vostárek, zdroj: ČTK

Thiéryho Indická banka měla českou premiéru v roce 2011 v pražském Divadle Bez zábradlí.

Hru ve světové premiéře uvedlo pařížské divadlo Hébertot. Thiéry za ni obdržel Molièrovu cenu pro nejlepší francouzskou komedii roku 2009 a tuto cenu (pro nejlepší herecký výkon sezony) získal také Patrick Chesnais za ztvárnění hlavní postavy Alaina Krafta. Pokusní králíci totiž nejsou jen výbornou komedií, ale skýtají také velký prostor pro výraznou hereckou práci.

Zajímavostí hry je i její název, který v originále zní Les cochons d’Inde, což v přímém překladu znamená Indická prasata, respektive Morčata, v přeneseném slova smyslu pak právě Pokusné králíky. V anglicky mluvících zemích bývá hra uváděna pod názvem Bank of India (Indická banka).