Ministerstvo kultury zatřepalo prasátkem kvůli živému umění

Praha - Protesty proti snižování státních dotací na živé umění, které se před časem vzedmuly, sklízejí první ovoce. Jan Vondryska z vedení a správy nových médií ministerstva kultury (MK) oznámil, že po jednání s ministerstvem financí má MK zelenou k tomu, aby finance na grantové programy navýšilo.

„Ministerstvo kultury tak plní to, k čemu se zavázalo na poradě s předsedy některých grantových komisí minulý týden,“ informoval Vondryska. Konkrétní údaje ani čísla však neuvedl.

Suma určená na dotace živému umění měla letos činit přibližně 280 milionů korun oproti loňským 372 milionům korun, přestože celkový rozpočet ministerstva se nezmenšil. Zástupci kulturních organizací a příjemci státních dotací na živé umění proto začali připravovat veřejné protesty, aby na klesající sumu upozornili. Veřejnost o tom chtěli informovat prostřednictvím happeningu před sídlem ministerstva či blokací úřadu.

Zástupci kulturních organizací například upozornili, že podpora živého umění od roku 2007 klesla o 56,78 procenta, tehdy na ni šlo 648 milionů korun. V této souvislosti od neděle běží na Facebooku petice Zachraňte kulturu 2013, kterou již podpořily stovky lidí. Stejnojmennou petici podepsali lidé z kultury i vědci.

Mahenovo divadlo
Zdroj: Národní divadlo Brno

V loňském roce MK několik desítek milionů na živé umění dodatečně poslalo. V rozpočtu úřadu se ale zvyšují výdaje na jeho příspěvkové organizace (loni 64 procent), podíl výdajů na podporu živého umění klesl z někdejších téměř deseti procent na čtyři procenta. Také podíl výdajů na obnovu kulturních památek klesá, letos by to mělo být 400 milionů, což je šest procent rozpočtu a polovina sumy určená na památky v roce 2009.

Letošní rozpočet ministerstva počítá s výdaji 8,9 miliardy korun, loni výdaje činily 8,4 miliardy. Ministerstvo však upozornilo, že jeho reálný letošní rozpočet je 7,2 miliardy korun; suma 1,7 miliardy je určená na kofinancování projektů financovaných z EU.