Sekal už vážně musí zemřít

Plzeň - Ačkoliv byl Sekal už několikrát mrtev, je stále třeba jej zabít. Tentokrát se o to snaží západočeské Divadlo J. K. Tyla. Filmová adaptace režiséra Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala inspiruje divadelníky všeho druhu. Stejně tak i ty plzeňské, kteří velké drama o křivdě a bolesti nasadili do repertoáru. Premiéru mohou diváci vidět již dnes večer.

Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem, připravil mladý tvůrčí tým v čele s režisérkou Natálií Deákovou, která v divadle se souborem pracuje vůbec poprvé. Hlavní role ztvární herci Martin Stránský a Jan Maléř. Inovací bude také živá hudba, která představení dokresluje.

Původní scénář Jiřího Křižana z roku 1997 ve své době publikum přímo ochromil. Při udílení tehdejších cen České filmové a televizní akademie proměnil hned jedenáct nominací. Dostalo se mu také Ceny filmových kritiků. To se žádnému domácímu snímku zatím nepodařilo.

Plzeňská inscenace se snaží s filmem držet krok. Deáková podle mluvčí Evy Ichové rozehrává „téma hluchoty, pošpiněné lásky, msty a české povahy“. Diváky čeká syrové drama z roku 1943, kdy do hanácké vesničky přichází kovář Jura Baran. Klidu a pohody mu však není dopřáno. Místní Sekal zná slabá místa zdejších hospodářů, a proto je krutě vydírá. Baranovým příchodem se ale i jim objeví v ruce trumf, který se rozhodnou vynést.