Nesmrtelné večerníčky bojují o vaši přízeň

Praha – Český večerníček vyprovázel do postýlek už několik generací dětí, a tak není divu, že se postupem času stal legendou. Jaký je ale ten nejlepší? Vyhlášení divácké ankety, která určuje pořadí padesátky nejoblíbenějších večerníčků, uvede show plná známých osobností už dnes ve 20 hodin na ČT1.

Nezůstane však u vyhlášení jediné kategorie. Uznání se dostane také nejlepší hudbě k večerníčku nebo tomu, kdo jich nadaboval ze všech nejvíce.   

Večerem provedou moderátoři Aleš Háma a Jakub Wehrenberg. Účast přislíbily např. herečky Jiřina Bohdalová, Hana Maciuchová či divadelnice Helena Štáchová. Všechny tři dámy jsou s večerníčkem spjaty – ať už přímo s jednotlivými postavami nebo alespoň s jejich hlasy. Pány zastoupí třeba Karel Šíp.  

Mimo jména vítěze se starší nadšenci dozvědí také zajímavosti a faktické informace, jež s jednotlivými pohádkami souvisí a které dosud zůstávaly tajemstvím. „Myslím, že věcí, které nebyly známé, je tam opravdu hodně,“ říká spolumoderátor Wehrenberg. „Ku příkladu jak se večerníčky dělaly, jakou formou, kdy nastal jejich zlatý věk, jak se vybíraly hlasy apod.,“ doplnil. 

Málo se také ví, že na vysílaných pohádkách se kolikrát promítl také problém s tehdejší ideologií, což některé z nich ovlivnilo. Jak třeba souvisí Palachův týden s večerníčkem O Sazinkovi? Prozradí až večerní pořad. 

Pořad nevynechá ani debatu o znělce večerníčku. Ta je pro děti kolem tří let důležitější než příběh samotný, míní moderátor Wehrenberg. To může být důvod, proč se dodnes nezměnila.

Večerníček je podle vedoucího dramaturga Jana Borse propojující prvek mezi generacemi, mezi nimiž je jindy propastný rozdíl. Výsledky ankety dopředu neprozradil, uvedl však, že diváci dávají i po letech přednost klasice.  

Vyhlášením nejlepšího večerníčku to ale nekončí. Již v těchto dnech se rozbíhá hlasování o nejlepší komickou scénku. Svůj hlas můžete poslat zde.