Pod Ještědem se scházejí umělci z celého regionu

Plzeň – Galerie města Plzně otevírá výstavu Pod Ještědem, která je věnovaná umělcům působícím na Liberecku, Jablonecku a Turnovsku. Výtvarné dění v oblasti kolem severočeského Ještědu mohou zájemci navštívit až do 11. dubna. A je na co se koukat.

Exhibice prezentuje hlavně díla, která autoři vytvořili po roce 2000. Od každého umělce je vystaveno od tří do šesti kousků. 

„Výstava podobného charakteru, jež by mapovala aktuální dění v regionu, se naposledy uskutečnila téměř před třiceti lety. Proto má tato pro vývoj umělecké scény na Liberecku a Jablonecku zásadní význam,“ vysvětlila kurátorka Markéta Kroupová. 

Ve zmíněných regionech doposud žije tradice sklářského designu, zlatnictví i mincovnictví. Přesto si je veřejnost spojuje spíše s atraktivní krajinou nebo s centrem sportovních a dovolenkových aktivit. „Stále však představují místo, v němž žije a pracuje pestrá skupina výtvarníků, která navazuje na tradici progresivního výtvarného života přelomu 60. a 70. let rozvíjející se pod vlivem slavného architektonického studia SIAL právě v Liberci,“ připomíná Kroupová. 

  • Výstava Pod Ještědem
    Výstava Pod Ještědem autor: Petr Eret, zdroj: ČTK
  • Výstava Pod Ještědem
    Výstava Pod Ještědem autor: Petr Eret, zdroj: ČTK

Pod Ještědem nabízí malby, sochy, grafiku, kresbu, ale také konceptuální umění. Nejstarší generaci zastupují Václav Benda, Jiří Nepasický či Rostislav Zárybnický. Střední generace v oblasti trochu chybí, přesto ji reprezentuje Jiří Jiroutek a Ondřej Kopal. Z nejmladších vystavují grafička Hana Šuranská, Michaela Maupicová, malíř Vladimír Véla a David Hanvalda  

Stávající projekt zakončí sérii výstav, jimiž Galerie města Plzně představovala jednotlivé české regiony. Lidé tak měli možnost se seznámit nejen se všemi důležitými oblastmi, v nichž se výrazně rozvíjí výtvarné umění, ale také s těmi méně progresivními regiony.