Zemřel režisér a kameraman Václav Filip

Praha - Krátce po svých sedmdesátinách zemřel v pátek 8. února v Praze kameraman a dokumentarista Václav Filip. Oznámila to jeho rodina. Do srdcí televizních diváků se Václav Filip zapsal zejména dokumentárním seriálem Svět očima Hanzelky a Zikmunda a seriálovým projektem Potomci slavných o osudech předních osobností prostřednictvím vzpomínek jejich dětí a vnuků - natočil přes sedm desítek jeho dílů.

Od roku 1970 pracoval Václav Filip v České televizi, kde natočil stovky dokumentů. Jako kameraman obdržel řadu cen na festivalu Ekofilm, byl u zrodu například takzvaných mikro-makro filmů o hmyzu s režisérem Václavem Borovičkou.

Jako dokumentarista natáčel mimo jiné zavádění a vývoj kochleárních implantátů, které prostředkují sluchové vjemy neslyšícím, u nás. Dále se podílel na televizním magazínu Televizní klub neslyšících, k čemuž jej motivoval i osobní prožitek se synem Markem.

Stovky pořadů a magazínů

Václav Filip vystudoval obor kamera na pražské FAMU teprve v roce 1980, přesto se stal televizním kameramanem už o deset let dříve. Rodák z Mladé Boleslavi totiž nastoupil do Československé televize hned po maturitě a jako asistent režie zažil ještě dobu živého vysílání.

Po jednoleté praxi osvětlovače na Barrandově byl pět let asistentem kamery v Krátkém filmu, kde se poprvé dostal k samostatné kameramanské práci. Podílel se pak na stovkách pořadů, cyklů a magazínů.

Autorsky i občansky se Václav Filip angažoval v otázkách transplantace kostní dřeně a leukémie, zapojil se do propagace Nadace pro transplantaci kostní dřeně a Centrálního registru v Plzni. Další aktivitou byla popularizace domovů pro mentálně postižené, tzv. camphillské hnutí, jehož idea vychází z filozofie atroposofisty Rudolfa Steinera.