Podhoubí Fillovka: V Ústí nad Labem vystavuje, kdo chce

Ústí nad Labem - Na možnost představit se v Galerii Emila Filly, v prestižní výstavní síni v Ústí nad Labem, často čekají několik let i renomovaní umělci. Nyní se galerie po vzoru pařížských výtvarných salonů, otevřela pro každého, kdo projevil zájem vystavovat. Podhoubí Fillovka Open trvá do 27. února.

Díla nepodléhala žádnému výběru, byla omezena pouze z hlediska formátu. Závěsná díla neměla být větší než 100 krát 100 centimetrů, trojrozměrné objekty se měly vejít do formátu 100 krát 100 krát 200 centimetrů.

„Žádný filtr tam není, na tom je to založené. Poté, co lidé zaplatí symbolický vstupní poplatek, který činí 50 korun, už je nijak neomezujeme,“ říká kurátorka výstavy Eva Mráziková.

Kdo bude králem či královnou Podhoubí?

Mezi exponáty převažují závěsné obrazy, vystaveny jsou i fotografie, keramika a několik objektů. Vystavují zde uznávaní umělci, amatéři i studenti. „Amatéři nebo začínající si můžou konfrontovat svoje práce s renomovanými umělci,“ říká známý grafik Miloš Michálek, který v galerii také vystavil své dílo.

Součástí výstavy Podhoubí Fillovka Open, která potrvá do 27. února, je také soutěž. Diváci mohou dát hlas dílu, které je nejvíce zaujalo. Vítězný autor či autorka se stane králem či královnou Podhoubí.

Název výstavy odkazuje k neoficiálním výtvarným strukturám. Projekt nabízí výstavní prostor těm, kteří běžně nevystavují nebo by se jako autoři nesešli v rámci jedné výstavy. Podle Mrázikové má být Podhoubí otevřenou komunikativní platformou o podobě tvorby, ale také to může být příležitost pro setkání a sdílení.

Podobný projekt se uskutečnil na jaře 2012 v pražském centru DOX. Salon umění tehdy vzbudil výraznou debatu o možnostech a účelu umění.

V historii ústecké galerie je to už třetí ročník této akce. „Já si myslím, že vrátit se k téhle tradici byl velice dobrý nápad,“ komentuje to výtvarník Petr Jašek.

První Fillovka Open se konala už koncem devadesátých let. Tehdy galerie ještě sídlila v centru města. Po několikerém stěhování zakotvila v budově bývalé armaturky v průmyslové čtvrti Předlice. Situaci ústeckého předměstí Předlice nedávno reflektovala výstava Univerzita Předlice v pražské Národní galerii.