S Lincolnem to šlo od desíti k jedné. Zato Affleck stoupá

Londýn - Životopisný snímek Stevena Spielberga o Abrahamu Lincolnovi vstupoval do finále cen Britské akademie filmové a televiztní tvorby (BAFTA) jako favorit. Z deseti nominací ale proměnil nakonec jen jedinou. Nikoli ovšem v kategorii nejlepší film - tím se stal americký snímek Argo v režii herce Bena Afflecka. Jeho režisérská hvězda i šance Arga na oscarové úspěchy tím jen stoupají.    

Film Argo líčí snahu Ústřední zpravodajské služby (CIA) dostat koncem 70. let z Íránu americká rukojmí. Ben Affleck, který byl dosud známý hlavně jako herec (a v Argu si taktéž zahrál), získal za tento film i ocenění pro nejlepšího režiséra. Posílil tak své šance na letošních Oscarech. Do klání o zlatou sošku vstpuje na kontě i se Zlatým glóbem pro nejlepší filmové drama a nejlepšího režiséra.

Zda se úspěch bude opakovat i při Oscarech, se uvidí 24. února. Každopádně cenám BAFTA se v posledních letech daří vítěze oscarového klání předpovědět. Při obou oceněních triumfovaly filmy Milionář z chatrče, Králova řeč nebo The Artist.

Při slavnostním vyhlašování cen BAFTA nedominoval letos žádný snímek počtem cen. Argo získalo tři - kromě zmíněných ještě za střih. Početně byl úspěšnější muzikál Bídníci, který má čtyři ocenění - za masky, výpravu, zvuk a vedlejší herecký výkon.

Bídníci s devíti nominacemi mají čtyři ceny a Pí a jeho život (rovněž devět nominací) dvě - za kameru a vizuální efekty. Ostře sledovaný film o pronásledování Usámy bin Ládina 30 minut po půlnoci režisérky Kathryn Bigelowé měl pět nominací v prestižních kategoriích, ale odešel s prázdnou.

Docela neúspěšně dopadl i Lincoln, který měl největší počet deseti nominací. Proměnil jen jednu - za herecký výkon pro představitele titulní role Daneila Day-Lewise. Cena pro nejlepší herečku putovala do Francie a získala ji pětaosmdesátiletá Emanuelle Rivaová za hlavní roli ve filmu Láska. Snímek rakouského režiséra Michaela Hanekeho dostal podle očekávání i cenu za nejlepší neanglicky mluvený film. BAFTA pro vedlejší ženský herecký výkon získala Anne Hathawayová za Bídníky. Mezi muži byl odměněn Christoph Waltz za vedlejší roli v Nespoutaném Djangovi.

Režisér tohoto snímku Quentin Tarantino dostal cenu za původní scénář. Nejlepší adaptovaný scénář napsal podle britských akademiků David O. Russell, autor filmu Terapie láskou.

Jeden zářez si připsala i bondovka Skyfall. Loni v Británii komerčně nejúspěšnější film získal cenu pro nejlepší britský snímek roku. Kromě toho se dočkal ceny za původní hudbu. Ocenění pro akční filmy jsou při takových příležitostech poměrně výjimečná. S prázdnou neodešla ani Anna Karenina, oceněná za kostýmy, ani Rebelka, která je podle poroty nejlepším animovaným snímkem.

Ocenění za celoživotní dílo dostal britský režisér Alan Parker, ketrý natočil filmy jako Hořící Mississippi, Sláva, Pink Floyd: The Wall, Život Davida Galea nebo Andělin popel.