Až bude horko, jednej správně

Nesnesitelné horko a dramatické vztahy uprostřed jednoho dne v brooklynské čtvrti. Americký snímek Jednej správně (1989) podle scénáře a v režii Spikea Leeho odvysílá ČT2 dnes ve 21:50 v rámci cyklu Velikáni filmu.

Ital Sal se svými dvěma syny každé ráno otevírá pizzerii v části Brooklynu plné Afroameričanů. Chce žít v klidu, míru a nepřipouští konflikty. Chodí sem k němu všichni z ulice, protože jim chutná jeho jídlo. Je horký letní den a zdá se, že vše dnes bude stejné, jako bylo včera. Přesto právě pizzerie se stává hlavním místem střetu mezi bílými a černými obyvateli čtvrti…

Téma diskriminace, barvy pleti a rasové netolerance jsou nastíněny režisérem Spikem Leem (Horečka džugle, Mý lepší blues, Malcolm X) působivým a dynamickým způsobem, v němž se mísí komediální prvky s momenty arogance a násilí ukrývanými pod povrchem. Nemalý prostor dostává hudba (napsal ji jazzman a kontrabasista Bill Lee, otec režiséra), která umí ztišovat, stejně jako rozpoutat bouři emocí. Film získal řadu prestižních ocenění.

Do the Right Thing. USA, 1989. Režie a scénář: Spike Lee. Kamera: Ernest R. Dickerson. Hudba: Bill Lee. Hrají: Dabby Aiello, Ossie Davis, Ruby Deeová, Richard Edson, John Turturro, Giancarlo Esposito aj.