Vidím nevidím. Tma na fantazii neubírá

Praha - Jak by vypadaly obyčejné věci, kdybyste je nikdy neviděli? Ptají se tvůrci nového představení pro děti v Laterně magice. Vypráví o nevidomé holčičce Agátce a o jejích představách o světě, který může jen nahmatat a slyšet. Inscenaci Vidím nevidím připravila režisérka a animátorka Maria Procházková podle knihy své tety, spisovatelky Ivy Procházkové.

Kromě animovaných projektů, jakým jsou třeba pořady ČT Evropské a České pexeso, natočila Maria Procházková taká dva celovečerní filmy (Žralok v hlavě, Kdopak by se vlka bál), v nichž hrané scény doplňují animované sekvence. Podobně provázený svět herců a animace, navíc doplněný o prvky černého divadla, vytvořila Procházková také v inscenaci Vidím nevidím.

Příběh malé Agátky z knihy Ivy Procházkové Pět minut před večeří zamýšlela původně prý zpracovat jako film. „Hraný film mi ale nedával tolik výtvarných možností a především ve filmu nefunguje tma, která v tomto příběhu hraje podstatnou roli. Takže když mě napadla Laterna, bylo to jasné a mohla jsem naopak rozehrát některé motivy podrobněji. V Laterně máme živý kontakt s hlavní představitelkou, můžeme pracovat s hranicí tmy a světla, používat projekce, černé divadlo a vše umocňovat a doslovovat hudbou, ruchy,“ vysvětlila režisérka a scenáristka projektu, proč se nakonec rozhodla pro divadlení adaptaci. Jde pro ni o první tak rozsáhlou zkušenost s divadlem.

Podle Procházkové je Laterna magika to, co v kině 3D promítání. Díky naddimenzovaným rekvizitám, důmyslným kostýmům a animacím ožívá na jevišti fantastický svět představ malé Agátky, která pozná tatínka podle nosu a myslí si, že poštovní schránka kouše anebo že vás může strom chytit za vlasy.  

Hlavní dětskou roli alternují osmiletá Rozárka Husáková a sedmiletá Ada Matoušů. Maminku hraje Linda Rybová a tatínka Tomáš Měcháček. V roli doktora se ještě objeví Milan Slepička. Choreografii vytvořil Zdeněk Prkeš, hudbu složil Marek Doubrava. Scéna je dílem Jana Novotného a kostýmy navrhla Simona Rybáková.

Inscenace Vidím nevidím je určena pro děti od pěti let. „Je o objevování, poznávání a radování se ze světa kolem nás. O prchavých okamžicích, které nás něčím zaujmou, i o prožitcích, vjemech, které pro nás znamenají domov, kam se rádi vracíme. A pro mě osobně je to hodně o lásce, když se cítíte moc milováni, je vám dobře na světě, ať se děje cokoli,“ říká Maria Procházková.

V premiéře ožije Agátčin svět fantazie v pátek 14. února. Laterna magika plánuje do budoucna také sérii představení s tlumočením do znakové řeči. Na neslyšící diváky myslela Procházková už při kinodistribuci svého posledního celovečerného snímku Kdopak by se vlka bál - do kin šel také v kopiích s titulky a tlumočením do znakové řeči.