Douglas, Nicholson a teď Petráš. Most přelétá nad kukaččím hnízdem

Most - V Městském divadle Most se 15. února odehraje jedna svobodomyslná revoluce. V premiéře se tu pustí do Přeletu nad kukaččím hnízdem, inscenace podle knihy o svobodě a drzounství, kterou u nás nejvíc proslavil film Miloše Formana.

Kniha amerického spisovatele Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven z roku 1962 patří podle režiséra mostecké inscenace Pavla Kheka - spolu s Orwellovým 1984 - ke dvěma nejsilnějším románům, které postihují principy útlaku společnosti na jedince, zákonitosti nesvobody a mechanismy totalitního státního zřízení.

Diváci si podle Kheka mohou v představení najít i odkaz na dnešní společnost. „Je tam obsažený i obraz dnešního mladého člověka, jeho svobody. Ale vidět v tom jenom toto, by bylo zploštění,“ upozorňuje. „Ukazujeme, že mladého člověka málokdo poslouchá. Nemůžeme moc ovlivnit jakékoliv dění. I indián říká, že nepřestal mluvit, jen ho lidi přestali poslouchat,“ doplnil představitel indiánského náčelníka Bromdena Vuk G. Čelebič.

Divadelní adapatce Keseyho románu měla premiéru přesně před padesáti lety - už v roce 1963 na Broadwayi. Hlavní roli rebelujícího McMurphyho tehdy ztvárnil Kirk Douglas. Českému divákovi je příběh svobodomyslného „beatnika“ McMurphyho zřejmě nejlépe znám zásluhou Formanova filmu z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

Režisér Pavel Khek se neobává srovnávání. „Nepřekvapíme diváky tím, jak to dopadne, ale budeme se snažit překvapit pojetím, jak to uděláme. Forman má detaily, střih a další filmové prostředky, my máme autenticitu divadla, že se to děje tady a teď,“ uvedl v rozhovoru pro mostecké divadlo. 

Přelet nad kukaččím hnízdem
Přelet nad kukaččím hnízdem
Více fotek
  • Přelet nad kukaččím hnízdem autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4380/437986.jpg
  • Přelet nad kukaččím hnízdem autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4380/437987.jpg
  • Přelet nad kukaččím hnízdem autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4380/437988.jpg
  • Přelet nad kukaččím hnízdem autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4380/437990.jpg

Představení je kompilát románu, divadelní dramatizace Dala Wassermanna a Formanova filmu. „Nejzásadnější předloha je kniha, z filmu vycházíme jen drobně,“ podotkl režisér k nastudování. Oproti postavě, za niž Jack Nicholson získal Oscara pro nejlepšího herce, je mostecký Randle McMurphy mladší. „Přišlo nám to lepší, dramatičtější, že mezi blázny přijde mladý kluk. Nejde tam o věk, ale o životní názor,“ řekl režisér.

Představiteli hlavní role Aleši Petrášovi je 24 let. Přísnou sestru Ratchedovou z psychiatrické léčebny hraje Zita Benešová. Přelet nad kukaččím hnízdem se v Mostě poprvé uskuteční 15. února.