Vladimír Suchánek otvírá svou Melancholickou ulitu

Praha - Grafik a malíř Vladimír Suchánek oslavil 12. února osmdesáté narozeniny a při příležitosti tohoto životního jubillea se jeho tvorba za více než půlstoletí představuje v Císařské konírně Pražského hradu.

Suchánek, rodák z Nového Města nad Metují, studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a grafiku na pražské Akademii výtvarných umění. Poprvé vystavoval ve svém rodišti v roce 1957. Výstava na Hradě nazvaná Melancholická ulita zahrnuje jeho tvorbu od první poloviny 50. let až do současnosti.

Přibližuje Suchánkovy počátky, kdy poznával pražskou periférii a krajinu a oboje zachytil v desítkách kreseb a následně i pomocí různých grafických technik. Netypicky pro něj působí jeho práce ze 60. let, kdy se výtvarník věnoval určitý čas kolážím, strukturální grafice a monotypům. Na konci desetiletí se opět postupně vracel k figuraci a abstrakci.

„V 60. letech jsem podlehnul vlně abstrakce. Byl to vlastně takový únik. Jenomže se ukázalo, že ani koláže, ani abstrakce mi nejsou vlastní a že jsem člověk založený bytostně na realitě. Takže jsem začal znovu kreslit a figura, která se v abstrakci ztratila, se najednou zase objevila. Už na škole jsem se zabýval lavírovanou kresbou a mým přáním bylo, abych ji dostal i do grafiky. A tam jsem zjistil, že litografický kámen je nejtvárnější, takže jsem to začal zkoušet a teprve na této práci se vyvíjela forma mé grafiky,“ říká Suchánek.

Video Rozhovor s Vladimírem Suchánkem
video

Rozhovor s Vladimírem Suchánkem

Ústřední část výstavy tvoří právě barevné litografie, jejichž protějškem jsou kresby, v nichž se utvářely motivy mnohých následných grafických listů. Volnou tvorbu zastupují také exlibris a ukázky výtvarného doprovodu bibliofilských tisků. Expozici uzavírá dvanáct barevných litografií, kterými Suchánek vzdává poctu svým už nežijícícm uměleckým přátelům - Janu Zrzavému, Karlu Neprašovi nebo Jiřímu Kolářovi. „Třeba k Josefu Sudkovi jsem už jako student chodíval poslouchat barokní hudbu, protože on ji miloval a já také, a občas jsem si ho nakreslil. Tím vznikl portrét, který je tu také vystaven,“ doplnil Suchánek. 

Práce předsedy Sdružení českých umělců grafiků Hollar a nositele Medaile za zásluhy budou v Císařské konírně k vidění do 12. května.