Dánové natočí svůj největší filmový projekt v Česku

Praha – Dánská filmová společnost se řadí mezi další filmaře, kteří jedou natáčet do Česka. Natočí zde historický epos s názvem 1864, s nímž zde mají utratit přes dvě stě milionů korun. Půjde o dosud nejnákladnější dánský projekt zahrnující televizní seriál i celovečerní hraný snímek.

Natáčení bude probíhat v monumentálním stylu, nechala se slyšet Denisa Štrbová z České filmové komise. Dánská společnost natočí snímek ve spolupráci s českou organizací Sirena Film. „Je určen pro velká plátna i pro televizní obrazovky. Seriál bude mít premiéru na podzim 2014 v Dánské televizi,“ uvedla Štrbová. "1864 je také jedním z projektů, který loni získal pobídku v rámci Programu podpory filmového průmyslu České republiky," říká dále. 

Film i seriál jsou údajně volnou adaptací bestselleru dánského literáta Toma Buk-Swientyho. Název 1864 pramení z roku, v němž proběhla bitva u Dybbol Mill, jíž vyvrcholila krvavá dánsko-německá válka. Vlivem porážky přišlo Dánsko asi o třetinu území. 

Režie nového projektu se ujme Ole Bornedal, kterého Češi znají hlavně díky kultovnímu filmu Noční hlídač z roku 1994. Podle nej však 1984 není válečný. „Je to příběh země, oblasti a lidí, jejichž život byl po generace ovlivněn absurdními politickými zájmy a rozhodnutími, groteskními komplikacemi a lidskými oběťmi, které pronikly do duše této země a celé severní Evropy,“ míní Bornedal.