Jak se žije v Crooklynu? Hodné hochy nečekejte

Ani režisér Spike Lee se stejně jako velké množství jeho kolegů nevyhnul autobiografickému snímku o svém dětství. Snímek Crooklyn líčí osudy černošské rodiny v Brooklynu v sedmdesátých letech. ČT2 uvádí další kousek z dílny Velikánů filmu dnes ve 21:35.

Složenina slova Crooklyn vychází z přesmyčky anglických slov „crook“ (křivák) a z newyorské čtvrti Brooklyn. Už název tedy vypovídá, na jakém místě budoucí filmař vyrůstal. Na scénáři s ním spolupracovali sourozenci – bratr Cinqué a sestra Joie. Právě ona je totiž vypravěčem a pozorovatelem bouřlivého rodinného života. 

Matka Spikea Leeho pracovala jako učitelka, která se mimo zaměstnání musela postarat o svých pět dětí, z toho o čtyři neposedné kluky. Otec Leeho se pro změnu živil jako hudebník, průlomový úspěch ho však neustále obcházel. Možná i díky otcově povolání atmosféru dokreslují skladby dobových interpretů jako The Jackson Five, The Chambers Brothers nebo The Staple Singers. 

Prvorozený syn Spike Lee vyrůstal sice v Brooklynu, ale v Atlantě později vystudoval Morehouse College. V osmdesátých letech přesedlal na filmovou produkci při Newyorské univerzitě. První úspěch sklidil už svým debutem Joeovo holičství: Řežeme hlavy, za nějž získal studentského Oscara. Nabídky z Hollywoodu na sebe nenechaly dlouho čekat, avšak režisér dal přednost natočení celovečerní prvotiny Ona to musí mít, která posbírala kladné ohlasy na festivalu v Cannes. 

Stal se průkopníkem mezi afroamerickými filmaři. Volil si kontroverzní témata rozhněvaného muže a v branži postupně získal pověst náročného tvůrce. Nejslavnějším dílem i nadále zůstává Jednej správně z roku 1989, jež obdrželo nominace na Oscara a na Zlatý glóbus. Lee se angažuje také v dokumentaristice nebo se snaží podporovat začínající filmaře.

Portrét rodiny budoucího režiséra v autobiografickém filmu Spikea Lee (1994). Hrají: A. Woodardová, D. Lindo, D. P. Kelly, Z. Harrisová, C. Williams, S. Rashed a další (v anglickém znění s titulky).