Česká centra k Vídni odváží 80 koláží

Vídeň - Jedinečná sbírka koláží českých výtvarníků cestuje do Rakouska. České centrum ve Vídni tam organizuje hned dvě výstavy, ta rozsáhlejší z nich bude k vidění v barokním klášteře Klosterneuburg nedaleko rakouského hlavního města.

Zdroj: Česká centra Autor: Vojtěch Brtnický

Její návštěvníci budou mít poměrně výjimečnou možnost seznámit se najednou s osmdesáti díly předních českých výtvarníků 20. a 21. století. „K vidění bude vývoj české koláže od surrealismu po současnost,“ přiblížil výstavu kurátor Jiří Machalický.

K základním dílům kolekce patří vrcholné práce Jindřicha Štyrského a Toyen z poloviny 30. let, vytvořené jen několik let poté, co se koláž v českém umění díky surrealismu poprvé objevila. Klenotem je i soubor kolážovaných objektů Jiřího Koláře s názvem Dvanáct ročních období.

Ve sbírce jsou zastoupeni i Adolf Hoffmeister, Libor Fára, Vladimír Fuka, Emil Juliš, Běla Kolářová nebo Jan Švankmajer. „Když se podívali do katalogu, uvědomili si, že to je v Evropě něco ojedinělého a umožnili nám výstavu realizovat, a to dokonce na více než čtyři měsíce,“ uvedl ke spolupráci s klášterem Klosterneuburg Martin Krafl, ředitel Českého centra Vídeň, který výstavy inicioval.

Osmdesát koláží převezou kurátoři do Rakouska příští týden. Prohlédnout si je zájemci budou moci od 22. února do 26. června. Menší část sbírky, kterou systematicky buduje společnost Pražská plynárenská, bude představena na tamním zastupitelském úřadě.

Video Reportáž Petra Meškána
video

Reportáž Petra Meškána