Malá kina balancují nad propastí. Trápí je digitalizace

Praha - Věština menších českých kin nepřechází na digitální promítání. Dosud tak učinilo asi jen 36 % z nich. Oproti sedmadvacítce tuzemských multiplexů, které mají 241 digitalizovaných sálů, je čeká problém - od letošního roku jsou totiž filmy distribuovány pouze v digitálním formátu.

Řada menších biografů, jejichž provozovatelé nemají prostředky na digitalizaci, tak podle odborníků letos asi zanikne. „V roce 2012 příliš kina nezanikala, byla ještě nabídka filmů ve formátu 35 mm. Úbytek lze očekávat letos, zejména v malých městech a obcích,“ řekl tajemník Unie filmových distributorů Jaroslav Pecka. Digitalizace totiž vychází v celé republice skoro na miliardu korun.

Česká republika má přitom nejhustší síť kin v Evropě. Menší kina, která si přechod mohla dovolit, si novou technologii většinou pochvalují, mimo jiné i proto, že nyní mají nové filmy hned a nemusejí na ně čekat.

Přesný počet budoucích zkrachovalých kinosálů ale nejde podle Pecky dopředu odhadnout. Obce si sály přejí zachovat alespoň pro představení pro školy. „Pokud se nenajdou peníze na straně jejich majitele, tedy většinou města, nebudou mít co promítat. Možná varianta zde je v projekcích z DVD a BR Disků, ale zde nebude taková nabídka, hlavně nových titulů,“ podotkl Petr Vítek ze sdružení Pro-DIGI.

Kina, v nichž se promítá každý den, by podle ministerstva kultury bez digitalizace neměla v zásadě co hrát. Menší sály prý nikdy neplnily roli premiérových kin a jejich funkce má místo toho širší funkci - slouží např. jako kulturní centrum a místo setkávání.    
    
Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie dosud podpořil digitalizaci částkou 116 milionů korun. „Nicméně Fond se vzhledem ke změně svého financování potýká se snížením disponibilních prostředků na veškerou svou činnost a v důsledku toho musí omezit i podporu digitalizace kin,“ uvádí ministerstvo.