Něžný barbar - z hráze přítomnosti do srdce věčnosti

Žil a tvořil za tři, jen umřít musel sám za sebe. Český film podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala. Něžného barbara (1989) režíroval Petr Koliha, Velikáni filmu dnes od 21:50 na Dvojce ale výjimečně nepřipomínají režisérskou, ale hereckou osobnost - Jiřího Menzela, který 23. února oslaví pětasedmdesáté narozeniny.

Celovečerní režijní debut Petra Kolihy (kromě několika televizních filmů natočil pro kina už jen jeden snímek - v roce 1997 Výchovu dívek v Čechách, také podle literární předlohy, tenokrát od Michala Viewegha) vznikl podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Ta zachycuje skutečné a jedinečné autorovo přátelství s Vladimírem Boudníkem a filosofem Egonem Bondym.

Svérázný kreslíř a grafik Vladimír Boudník (Boleslav Polívka) je jedním z pražských intelektuálů, kteří si v padesátých letech místo souhlasu s tehdejším krutým komunistickým režimem vybrali raději bohémský způsob života na okraji společnosti. Jeho nejbližšími přáteli jsou Doktor, pracující ve sběrných surovinách (Jiří Menzel), a filosof Egon (Arnošt Goldflam), se kterými se nejčastěji setkává v libeňském automatu Svět.

  • Něžný barbar / Jiří Menzel, Jaromír Hanzlík
    Něžný barbar / Jiří Menzel, Jaromír Hanzlík zdroj: ČT
  • Něžný barbar / Jiří Menzel, Valerie Kaplanová
    Něžný barbar / Jiří Menzel, Valerie Kaplanová zdroj: ČT

Nejnovějším Boudníkovým počinem je výstava jeho grafik v tovární hale v ČKD, kterou blahosklonně povolil tamní referent ROH. Vladimír na „vernisáži“ předvede kousek, při němž se téměř nechá rozdrtit bucharem, což samozřejmě těžce nese jeho milenka Tereza (Ivana Chýlková). Vladimír se ostatně často pohybuje na hraně mezi životem a smrtí. Se svými přáteli se střídavě hádá a pak usmiřuje, pokouší se objasnit světu vlastní výtvarný styl explosionalismus nebo aspoň přimět lidi, aby někdy popustili uzdu vlastní fantazii. To vše až do doby, než „z hráze přítomnosti po hlavě skočí do srdce věčnosti…“

Dále hrají: Lenka Termerová, Evelyna Steimarová, Luba Skořepová, Valerie Kaplanová, Leoš Suchařípa aj. Scénář: Václav Nývlt. Kamera: Vladimír Smutný. Hudba: Miki Jelínek.