„Věčně živý“ Stalin v našem městě. Ve vašem. Ve Zlíně

Zlín - Nejznámější z tvorby Ľubomíra Feldeka je v Česku pravděpodobně pohádkový příběh Perinbaba, k němuž napsal scénář, hra, kterou dnes osobně představí v Městském divadle Zlín, ale rozhodně žádná pohádka není. Upozorňuje totiž, že někdejší sovětský diktátor Stalin - coby představitel zla - může být klidně stále kdekoli.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Benedikovič

Hru Stalin v našem městě zařadilo zlínské divadlo do cyklu scénických čtení na téma Československo aneb Pohled na Čechy zvenčí. Feldekův text uslyší publikum v Dílně 9472 v české premiéře. Přítomen by měl být i slovenský autor osobně.

„To, co o Stalinovi víme dávno, je stále vděčným materiálem na psaní nových her. Mou hlavní ambicí bylo povědět o něm i něco, co o něm ještě nevíme, nebo si to málo uvědomujeme,“  podotýká ke svému textu. „Hlavní myšlenkou hry je moje smutné podezření, že 'věčně živý' Josif Vissarionovič Stalin je stále kdesi mezi námi a nepřestává páchat svoje zločiny.“

Režie se chopil student JAMU Jan Cimr, tedy tvůrce z generace, která na rozdíl od té Feldekovy (je ročník 1936) s dobou stalinismu osobní zkušenost nemá. Cimra prý myšlenka, že by tu někde mezi námi mohl žít schovaný Stalin, zaujala. „Když máme co do činění se světem, kde je zlo těžko definovatelné, málokdy se dá vymezit, určit jednou osobou, jedním režimem, jedním činem. Stalina jako jeho koncentrát, naředěný nijakostí naší doby k nepoznání, je potřeba nepřehlížet,“ domnívá se.

  • Příprava na scénické čtení hry Stalin v našem městě
    Příprava na scénické čtení hry Stalin v našem městě zdroj: Městské divadlo Zlín
  • Příprava na scénické čtení hry Stalin v našem městě
    Příprava na scénické čtení hry Stalin v našem městě zdroj: Městské divadlo Zlín

Ľubomír Feldek vypráví o 50. letech groteskně, s humorem i s písněmi, s vědomě autobiografickým vkladem. To by si Cimr podle svých slov troufnout nemohl, i když ho minulost vždycky zajímala. „Sám ji zpracovat je riziko - protože první námitka bude vždy, že o tom nic nevím. Ale zase si můžu říct, že Stalin je směšný, aniž by se mi přitom svíral žaludek, což je asi ten nový generační pohled,“ dodal.

Zlínskému uvedení předcházela loni hra Stalin v Žilině v režii Dodo Gombára. Oproti žilinskému muselo být zlínské zpracování ochuzeno o některé „roztomilé maličkosti“, například o fakt, že Stalin opravdu byl čestným občanem Žiliny, čímž se Zlín „chlubit“ nemůže.

Stalin v našem městě bude mít premiéru dnes v 19:00. Po představení, v němž hrají Zdeněk Julina, Milan Hloušek, Romana Julinová a Ivan Řehák, bude následovat beseda s Ľubomírem Feldekem.