Václav Klaus se loučí s Hradem i Jazzem

Praha - Společně s druhým prezidentským obdobím Václava Klause končí i tradice Jazzu na Hradě, kterou se Klaus zapsal do povědomí jako fanoušek jazzové muziky. Na devadesátém a posledním koncertu na Pražském hradě dnes večer vystoupili kontrabasista Miroslav Vitouš, saxofonista Jan Garbarek a bubeník a perkusista Trilok Gurtu. Prezident, který přehlídku před devíti lety založil, i dnešní setkání ve zcela zaplněném hledišti zahájil: „Je to opravdu poslední koncert v tomto stylu a v této sérii. Na tuto myšlenku jsem přišel až po roce svého prezidentování - proto nemáme ten stý koncert.“

Na devadesátém koncertu Jazzu na Hradě vystoupili norský saxofonista Jan Garbarek, původem český basista Miroslav Vitouš a indický perkusista Trilok Gurtu. „Je to potěšení a taky radost, hrát na tak nádherném místě,“ pochválil Gurtu Španělský sál. Miroslav Vitouš se vrátil do Česka po sedmi letech opět na Hrad. „Jsem hrozně rád, že se to stalo, protože aspoň tu lidé můžou zažít špičkové světové hudebníky,“ říká Vitouš.

Projekt Jazz na Hradě byl zahájen z osobní iniciativy prezidenta Václava Klause v únoru roku 2004. Klaus měsíční cyklus pravidelně uváděl a podílel se i na jeho dramaturgii. První koncert připomněl 25 let od úmrtí kontrabasisty Luďka Hulana.

Václav Klaus (uprostřed) poslouchá Jazz na Hradě
Zdroj: ČT24

Už mimo cyklus Jazz na Hradě zazní 3. března na Hradě koncert pro odcházejícího prezidenta ve Španělském sále. Objeví se na něm například Emil Viklický, Jiří Stivín, František Uhlíř či zpěvačka Lucie Bílá. „S mým klavíristou Petrem Maláskem jsme domluvení na skladbě Summertime,“ prozradila Lidovým novinám Bílá. Tento koncert však bude určen jen zvaným hostům. S hodinovým zpožděním se objeví v České televizi. „Zahrajeme se saxofonistou Jaroslavem Jakubovičem, trumpetistou Miroslavem Hloucalem, Josefem Fečem na basu a Tomášem Hobzekem u bicích,“ prozradil Viklický.

Podle Viklického nabídla přehlídka v uplynulých letech moderní jazz, muzikanty hrající bebop a hardbop, hostila swingaře, hráče dixielandu, cool a free jazzu, jazzrocku a world music. V programu se objevily vlivy rocku, folklóru a soudobé vážné hudby. „Některé věci narazily na finanční strop. Jako například Herbie Hancock, který stojí až 60 tisíc dolarů - ale ten byl na Pražském jaru. Stejně tak nepořídíte letenky pro kvartet Chicka Corey z USA na jeden koncert,“ dodal. Dramaturgie připomněla Jaroslava Ježka a Osvobozené divadlo, Karla Velebného, Glenna Millera a Counta Basieho. Životní jubileum tu vedle Viklického oslavili i Jana Koubková, Jiří Stivín, Rudolf Dašek a Milan Svoboda.

Hrálo se například i v Nové galerii Pražského hradu, Románském sklepení, Rothmayerově sále, Míčovně, v suterénu Letohrádku královny Anny, areálu Nejvyššího purkrabství, v zahradě na Valech, v Rožmberském sále i na terase Jízdárny. Další častý účastník této série Jiří Stivín upozornil, že spousta lidí by na jazz nepřišla. Ovšem díky tomu, že se hrálo v atraktivních prostorách, dostali se sem i oni. Mohli slyšet například i Laca Decziho, Billa Frisella, Johna Scofielda, Ritchieho Colea, Joa Zawinula, Franka Ambrosettiho a řadu dalších muzikantů světového renomé.

Dvě třetiny z těchto setkání zmapovalo hudební vydavatelství Multisonic. Dnešnímu koncertu předcházel křest třiašedesáté nahrávky na CD, na které se představují tenorsaxofonista Ondřej Štveráček a mistr „kráčející basy“ Josef Fečo. Vznikla tak unikátní antologie nejen domácího jazzu. Na koncertě Jam Session pro prezidenta vystoupily koncem prvního Klausova volebního období v lednu 2008 více než dvě desítky jazzmanů.

Až Klaus odejde, hodlá jeho nástupce Miloš Zeman v organizování hudebních pořadů nějakým způsobem pokračovat. Které hudební žánry budou na Hradě znít příštích pět let, není zatím jasné.