Zemřel ruský režisér German, kterého SSSR umlčel

Moskva - V Petrohradu dnes ve věku 75 let zemřel významný ruský scénárista a režisér Alexej German. Autor, který kvůli sporům se sovětským režimem natočil jen pět filmů, zaujal zejména kritickým pohledem na ruskou společnost v éře diktátora Josifa Stalina. Jeho nejslavnější filmy se z trezorů dostaly do ruských kin až v době „perestrojky“ Michaila Gorbačova.

Za nejvýraznější Germanovovy filmy jsou označovány snímky Prověrka osudem, Dvacet dnů bez války nebo Můj přítel Ivan Lapšin a Chrustaljove, vůz! Jeho poslední film vytvořený podle vědeckofantastického románu bratrů Strugackých Je těžké být Bohem se teprve dokončuje.

Antoine de Baecque (Cahiers du cinéma) o filmu Chrustaljove, vůz!

Jako by tento film potřeboval čas, aby mysl pro něj dozrála: svůj zápas proti zapomnění vyhrál na celé čáře. A dnes je to událost v pravém slova smyslu, jeden ze vzácných, bezmála nadlidských pokusů vyrovnat se s dějinami a zaujmout k nim odpovídající distanci. Jurij Glinskij, generál Rudé armády, je šéflékařem jedné moskevské nemocnice. Je začátek roku 1953, spiknutí „bílých plášťů“ má být záminkou pro čistku mezi těmi, kdo dosud obklopují Stalina. Glinskij je nucen dát se na útěk. Je zadržen, poslán do gulagu a mučen. Ale Stalin umírá: lékař, osvobozený Berijou, je zavolán k jeho loži a asistuje při smrti Otce národů…

Alexej German si pro své vyprávění o konci stalinismu vynalezl film „přesahů a vybočení“: jako by věcí k vidění, k milování, ke strachování, k ukazování bylo vždycky příliš mnoho a jako by se pravda rodila z tohoto nahromadění, z této přemíry, z donekonečna znovu začínaného acting out. Je to působivá černobílá látka zoufalého bdělého snu, zvuk zároveň hypersensibilní, slídící po každém podezřelém tónu, i jakoby ochromený: výkřiky hrůzy ztrácející se v zákrutech dějin.


Alexej German, rodným jménem Alexej Jurjevič, se narodil 20. 6. 1938 v Leningradě, jeho otec byl německý spisovatel, v mládí zažil leningradskou blokádu, během níž německá vojska obléhala jeho rodné město po dobu necelých 900 dní. Alexej a jeho rodina přežili díky zásobování přes Ladožské jezero.

German byl oceňován v zahraničí, v roce 1990 byl členem poroty na filmovém festivalu v Cannes.