Nejdokonalejší architektonická výstava sezony

Tak trochu jako v pohádce si připadáte v městečku Rolandseck, několik kilometrů jižně od Bad Godesbergu. Tady se totiž odehrává něco, o čem si asi u nás můžeme jenom nechat zdát, a přitom, jak vidno, to lze realizovat. Nádherné stařičké nádraží, stále ještě funkční, bylo přestavěno na tzv. Kulturbahnhof a zcela otevřeno výstavní a osvětové činnosti. Pečlivě opravená budova z poloviny devatenáctého století, obsahující společenské, restaurační a výstavní prostory, však v našem případě není cílem – tou se pouze vchází k systému výtahů, které vás odvezou do opravdové pohádky, výstavního paláce Richarda Meiera, živoucího klasika moderní architektury dvacátého století.

Zdroj: Arp Museum Bahnhof Rolandseck Autor: Bernhard Friese

Ten zde, na prudké stráni nad přestavěným nádražím, vybudoval nádherné moderní muzeum, zčásti věnované sbírce děl Hanse Arpa a ve dvou podlažích také dalším výstavám, v tomto našem případě pečlivě realizované výstavě o autorovi samém.

Ano, jste na výstavě, jejíž hlavní exponát je přímou realizací a citací hlavních zásad Meierovy architektonické tvorby v oblasti civilních staveb, v tomto případě rozlehlých vil pro velmi, velmi dobře situovanou klientelu po celé planetě. Před pěti lety (přesně v září 2007) dokončená stavba představuje hlavní Meierovy tvůrčí principy přímo v reálu. Máme ovšem pocit, že jsme v bohaté vile, pracující typickým způsobem se světlem a prostorem.

 • Architekt Richard Meier při otevření Arp Museum Bahnhof Rolandseck (2007)
  Architekt Richard Meier při otevření Arp Museum Bahnhof Rolandseck (2007) zdroj: Arp Museum Bahnhof Rolandseck/Piehlmedia
 • Arp Museum Bahnhof Rolandseck
  Arp Museum Bahnhof Rolandseck autor: Roland Halbe , zdroj: Arp Museum Bahnhof Rolandseck

Meier má přitom za sebou slavné a typické muzeální stavby (připomínám Atheneum v Indianě z let 1975–79 nebo přímo Gettyho centrum v Kalifornii, budované v letech 1984–1998). V Německu má tento Američan, jako typický globální architekt, více staveb – Uměleckoprůmyslové muzeum ve Frankfurtu nad Mohanem, městský dům v Ulmu nebo slavné muzeum Frieder Burda v Baden-Badenu.

Zcela jasně nám stavba i výstava (ony samozřejmě logicky a báječně splývají) představují hlavní velká témata Meierova tvůrčího slovníku – prostor, světlo, barva, proporce. To vše si pište s velkým písmenem, protože autor je slavným a vzácným pokračovatelem ve dvacátých letech zahájené vítězné cesty funkcionalismu a konstruktivismu.

 • Jubilee Church v Římě (architekt: Richar Meier)
  Jubilee Church v Římě (architekt: Richar Meier) autor: Scott Frances ESTO , zdroj: Arp Museum Bahnhof Rolandseck
 • Muzeum současného umění v Barceloně (architekt: Richar Meier)
  Muzeum současného umění v Barceloně (architekt: Richar Meier) autor: Scott Frances ESTO , zdroj: Arp Museum Bahnhof Rolandseck

Výstavu naplňují nejen dokonalé fotografie, ale zejména velké vzorné modely, kterými je Meierův ateliér znám a které zapůjčilo Newyorské privátní ateliérové Meirovo muzeum. Člověk až závidí českému architektovi Johnu Eislerovi, který byl po mnoho let jednou z důležitých tvůrčích Meierových opor.

Kromě klasických prvků architektonické výstavy, vyjma již citovaných, vidíme také projekty a nákresy, navíc je na výstavě promítán slavný film Lászlóa Moholy-Nagye Světelná hra černé, bílé a šedivé z roku 1930 a zcela čerstvý dokument Gera von Boehma z roku 2006 Portrét architekta. Výstava je samozřejmě doprovázena celou řadou přednášek a komentovaných prohlídek. Očekávaným zážitkem jsou také nádherné pohledy na protější sedmihoří i na rušnou hladinu mohutného Rýna, který se pod muzeem valí, plný nákladních a zábavních lodí.

 • Z výstavy Richard Meier/ Building as Art
  Z výstavy Richard Meier/ Building as Art autor: Bernhard Friese, zdroj: Arp Museum Bahnhof Rolandseck
 • Z výstavy Richard Meier/ Building as Art
  Z výstavy Richard Meier/ Building as Art autor: Bernhard Friese, zdroj: Arp Museum Bahnhof Rolandseck

V této sezoně je to nejdokonalejší architektonická výstava na světě. Nenechte ji jen tak ležet ladem! I když času nemáte mnoho – trvá jen do 3. března.

RICHARD MEIER / BUILDING AS ART. Kdy a kde: Arp Museum Bahnhof Rolandseck, Hans-Arp-Alee 1, Remagen; otevřeno denně mimo pondělí 11:00–18:00; vstup 8 eur.