Razítkování pozadí je stále v kurzu. Alespoň u Menzela

Jiří Menzel již zítra oslaví své pětasedmdesáté narozeniny. O tom, že se svou tvorbou řadí k velikánům českého filmu, není třeba pochybovat. ČT2 dnes uvede ve 21:35 jeho první celovečerní snímek Ostře sledované vlaky, který se zároveň stal i jedním z jeho nejúspěšnějších počinů.

Václav Neckář oslovuje publikum jako mladý elév už téměř padesát let. Ostře sledované vlaky vznikly na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Spisovatel tehdejší generaci filmařů učaroval, takže bylo logické, že po povídkovém snímku Perličky na dně a krátkých hraných kouscích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti se na filmové plátno dostala i tato novela.

Předlohou se přitom stala skutečná událost. Šlo o výbuch německého muničního vlaku nedaleko železniční stanice Stratov. Bohumi Hrabal zastával na konci války funkci výpravčího v Kostomlatech nad Labem a příběhem se inspiroval.

Na svou dobu je filmový děj vykreslen bez patosu, stejně jako líčení okupačních let na malém venkovském nádraží. Ostře sledované vlaky nejen díky tomu nemohly uniknout ostrému sledování zahraničního i domácího publika. Může za to také drsný, ale zároveň jemný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, ale také neobvyklý pohled na válečné dění.

Snímek získal mnoho ocenění, mezi nimi i Oscara za nejlepší film, přičemž je ve stejné kategorii nominoval i Zlatý glóbus. O rok později obdržely další nominace, tentokrát na filmové ceny BAFTA v kategorii Nejlepší film a Nejlepší hudba. Americký týdeník Time zařadil Menzelovu prvotinu do stovky nejlepších filmů všech dob.

Ačkoliv byl Miloš Hrma Neckářovým prvním setkáním s filmem, ihned v této roli zazářil. Jde přitom trochu o paradox, protože pro ztvárnění výpravčího s erotickými problémy byl původně vytipován Vladimír Pucholt.

Sám Menzel byl ostatně až čtvrtým osloveným tvůrcem ke zpracování Hrabalovy předlohy. Dodnes se však neví, o jaké trojici režisérů se jednalo předtím.

Dále hrají: J. Somr, V. Valenta, J. Bendová, V. Brodský, L. Havelková, J. Zelenohorská a další. Scénář: B. Hrabal a J. Menzel. Kamera: J. Šofr