Moje mise? Nechat publikum roztát, říká písničkář Knútur

Ostrava – Svavar Knútur je sice trochu kostrbaté jméno, přesto si ho ale zapamatujte. Je to totiž islandská vycházející písničkářská hvězda. Na jeho čerstvém albu s názvem „Cesta vln“ spolupracovala také držitelka Oscara Markéta Irglová. Jejich společné duety dobývají hitparády nejen na největším ostrově Evropy, ale i v zámoří.

Knútur na scéně působí teprve pět let. Během nich už ale stihl vydat tři alba a zařadit se mezi nejslavnější Islanďany. Nyní zakouší svou návštěvu v České republice a nemůže si prý vynachválit zdejší pohostinnost a něhu. S kytarou se včera představil v Ostravě. 

Do hudební kariéry se Svavar pustil ve dvaatřiceti letech. Písničkář ze severu to považuje za vůbec nejlepší rozhodnutí, jaké ve svém životě učinil. Hudba mu kdysi pomáhala překonat smrt svého otce, později v ní však našel takovou zálibu, až se stala jeho profesí. Anglické texty střídají písně v jeho rodném jazyce. Zpívá o moři, o horách a hlavně o svém životě. 

„Islanďané jsou obecně spíš uzavření, těžko se jim vyjadřuje, co cítí. Já se svou hudbou snažím o to, aby roztáli. Aby si řekli: Je v pořádku udělat sem tam hloupost, je v pořádku udělat chybu. Chci, aby se toho lidé přestali bát. To je moje mise,“ prohlašuje třicátník. 

Kromě Ostravy svou laskavou hudbu Svavar Knútur představí také v Kopřivnici, Jeseníku, Dejicích, Olomouci a Brně. Své turné po české republice uzavře 27. února koncertem v Praze.