Apači jsou nejlepšími zástupci Fresh Generation

Praha – Hlavní cenu Fresh Film Festu si odváží francouzské drama Apači o pětici korsických teenagerů. Vítěz festivalu studentské a debutové tvorby a další ocenění byli vyhlášeni 1. srpna na závěr desátého ročníku. Poroty zaujaly i české snímky.

Apači zvítězili v sekci Fresh Generation vyhrazené pro první a druhé celovečerní filmy. „Na snímku obdivujeme, jak dokáže zviditelnit i to, co zůstává pod povrchem. Díky běžnému příběhu se ukáže skutečná tragédie, kterou sdílejí oběti, pachatelé a nakonec i my,“ zdůvodnila své jednomyslné rozhodnutí porota.

Film francouzského režiséra Thierryho de Perettiho vypráví příběh pětice teenagerů z Korsiky, která v prostředí turisty přeplněných pláží, kempů a klubů nemá co na práci. Jednoho večera však jeden z nich zavede zbytek party do prázdné luxusní vily, ve které stráví noc plnou hormonů, polonahých radovánek v bazénu a zbrklých rozhodnutí. V říjnu bude snímek uveden i v českých kinech.

Zvláštní uznání v sekci Fresh Generation získal snímek Schovejte si své úsměvy Američana Patricka Carboneho o období dospívání dvou bratrů na americkém venkově.

V sekci Konfrontace, mezinárodní soutěže hraných a dokumentárních studentských filmů, vybrala porota za vítěze v kategorii hraných filmů argentinský snímek Klisny a papoušci z prostředí mladé aristokracie v Buenos Aires režisérky Natalie Garagioly. „Zvolili jsme snímek s osobitou a zajímavou strukturou. Jde o jemný příběh, pod jehož povrchem se skrývá velké napětí,“ uvádí porota. V kategorii dokumentů pak zvítězil rumunský snímek RIO 2016 režisérky Bianky Rotaru. „Cenu jsme udělili tvůrkyni, která dokázala natočit film, který nám nedovolí soudit. Vypráví příběh jednoho snu a zápasu o jeho uskutečnění, jehož jsme napjatými svědky,“ dodává porota. Zvláštní uznání získal český dokument Tomáše Polenského Ponorná řeka diakritiky, portrét svérázného, experimentálního filmaře a učitele Martina Čiháka. „Jde o velmi inspirující snímek – vtipný, hravý a moudrý. Všichni jsme se na chvíli stali studenty, když jsme ho sledovali,“ píše se ve zdůvodnění.

Vítězem sekce Theatre Optique, mezinárodní soutěže studentské animované a experimentální tvorby, se stal německý snímek Tangram režisérky Kathariny Huber. Zvláštní uznání poroty si odnáší slovenský animovaný film Pandy režiséra Matúše Vizáryho. „Porota byla velmi pozitivně překvapena kvalitou všech filmů. Vybrali jsme film Tangram, protože se odehrává v otevřeném prostoru a nabízí tak mnoho interpretací. Oceňujeme jeho uměleckou kvalitu a jsme velmi zvědavi na autorčin budoucí vývoj,“ říkají k prvnímu snímku členové. „Pandy jsou filmem, který využívá černý humor a dynamický vizuální styl oslovující široké publikum,“ doplňují k druhému.