Magritte má pod buřinkou

New York - Buřinky a modré nebe s bílými mraky byly podpisem Reného Magritta. Raná díla belgického surrealistického výtvarníka vystavuje od konce srpna Muzeum moderního umění (MoMA) v New Yorku. Výstavou s názvem The Mystery of the Ordinary ho chce připomenout jako malíře nejen načechraných oblaků.

„Magritte je jedním z velkých surrealistických malířů. Umělec, který tady nevystavoval už po několik generací. Je to velká událost,“ upozorňuje kurátorka Anne Umlandová.

René Magritte se začal malbě a kreslení pravidelně věnovat v roce 1910, studoval na Královské akademii múzických umění v Bruselu. Jeho dílo zaujalo francouzské surrealisty a nějakou dobu Magritte žil a pracoval v Paříži. Přátelil se s André Bretonem nebo Salvadorem Dalím. Zemřel v roce 1967 a uznání se dočkal až na sklonku života.

„Magritteho lidé znají i neznají. Jeho obrázky načechraných mraků a buřinek ovlivnily masovou kulturu, částečně i reklamní průmysl, jen jméno se někde vytratilo,“ obává se kurátorka. „Tato výstava má jeho obrázky připomenout.“

Do Magritteho světa se lidé mohou v MoMA vypravit do 12. ledna příštího roku.