Sylvester Stallone vyměnil boxerský ring za malířské plátno

Petrohrad – Sylvester Stallone diváky doposud oslňoval především svými svaly a fyzičkou, teď se však pokouší zaujmout i milovníky výtvarného umění. Petrohradská státní galerie se ujala jeho první výstavy, ačkoliv odborníci kroutí nesouhlasně hlavou a říkají, že hercova díla jsou na takovou událost příliš amatérská.

Stalloneovy obrazy v Petrohradě visí do půlky ledna a zájem ze strany veřejnosti je veliký. Už jen na slavnostní zahájení expozice přišly tisícovky zájemců. Samotný autor neskrýval překvapení a radostně prohlašoval, že se má za lepšího výtvarníka než herce.

Umění je hercovou celoživotní vášní. Šestatřicítku vystavěných děl vytvořil během čtyřiceti let. Někteří odborníci jsou ale mírně řečeno rozpačití z toho, že se muzeum jeho výtvorů ujalo a vystavilo je v tak prestižním prostoru. Ředitel Ruské státní instituce ale oponuje: „Obrazy jsou dostatečně kvalitní, aby tu byly. Jsou vážně dobré. Není to žádný diletant nebo amatér, v dílech vidíme jasný autorský přínos.“

Mnohé ale Stallonovy obrazy dráždí. Podle některých kritiků to zkrátka amatér je a státní galerie by jeho díla ukazovat neměla. A rozčílení jsou i někteří politici – ti připomínají, že Stallone jako Rocky nebo Rambo sloužil americké propagandě během studené války.

„Ve městě je mnoho jiných prostor a bylo by zajímavé tam na výstavu jít. A teprve až časem získá autor nějaký kredit, tak pak prosím, ukazujme ho v Ruském státním muzeu,“ namítá třeba Vladimir Dmitriev předseda zdejšího parlamentu.