Pohádka, seriál i dokument: Tvorba České televize sbírá ocenění

Praha – Česká televize se raduje z úspěchu na festivalech v Černé Hoře a v Německu, kde zvítězila mezi více než sedmdesátkou producentů. Zabodovala se snímky O dvanácti měsíčkách Karla Janáka, porota ocenila také seriál Cirkus Bukowsky nebo dokument Davida Vondráčka Láska v hrobě.

Julie a Romeo na dně, neboli oceněný příběh dvou bezdomovců, kteří našli domov přímo v hrobě, odvysílala Česká televize už v lednu. Podle režiséra Vondráčka závisí české snímky na silném příběhu, který zaujme a je v něm buď archetyp lásky, utrpení nebo umírání.

Letos se na festivalech umístily jen dvě pohádky – O dvanácti měsíčkách nebo Jirka a bílé myšky. Zbytek neobstál v silné konkurenci dokumentů a seriálů. Svou roli v neúspěchu pohádek hrají také finance. Přes veškerou snahu se totiž na původní tvorbu pro děti stále nedostávají peníze.

„Nechodí na to celá populace, nedá se to v kinech vysílat po osmé hodině, takže to není úplně jednoduché točit,“ prohlašuje o pohádkách scenárista Karel Janák.

O české pořady pro děti však přitom jeví zájem hlavně v zahraničí. O dvanácti měsíčkách půjde na začátku příštího roku do německé kinodistribuce.