Hrady a zámky větrají, letošní sezona už leckde začala

Praha – Některé hrady a zámky se probouzejí ze zimního lednového spánku a otevírají své brány. Jedním z nich je třeba Karlštejn, který nabízí kopie královské a císařské koruny a který si teď návštěvníci mohou prohlédnout každý víkend. Zimní okruh nabízí také zámek Lednice se svým vyhřívaným skleníkem.

Leckteré příchozí brzké otevření Karlštejna překvapilo, většinou se totiž otevírá kolem dubna. Hrad letos vsadí na osvědčené akce z minulých let, mezi nimi třeba Královský průvod nebo Královské vinobraní.

Nejsou to ale jediné památky, které návštěvníky lákají. Hrad Švihlov na Klatovsku už chystá letní novinky: projížďky na lodičce po vodním příkopu podél hradní zdi nebo změna ve druhém prohlídkovém okruhu. Hrad také čekají rekonstrukce, a tak se zájemcům představí v novém. Švihov je jedna z mála památek v kraji, která je otevřená i v zimě. Návštěvníci nechodí do samotného hradu, ale do výstavního sálu, kde se pořádají různé expozice.

V Mnichově Hradišti zase provádějí inventuru. Bere se kus po kuse, aby nic nezůstalo opomenuto. To, že jsou menší památky teď zavřené, neznamená, že se uvnitř nic neděje.

Státní hrady a zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu loni navštívilo čtyři a čtvrt milionu lidí.

  • 40 procent – na tolika památkách se loni zvýšil počet návštěvníků
  • 328 tisíc – tolik lidí navštívilo loni zámek Lednice a učinilo z něj tak nejnavštěvovanější památku roku 2013
  • 218 tisíc– tolik návštěvníků loni zase vidělo Karlštejn, který se stal nejnavštěvovanější památkou ve středních Čechách.

Hrad Karlštejn
Zdroj: isifa/LN
Autor: Ondřej Němec

Ne všechny hrady a zámky se však radovaly z vysoké návštěvnosti. Správci vidí za úbytkem příchozích hlavně počasí - loňská dlouhá zima na začátku roku, po níž přišly v červnu povodně a následná tropická vedra. Příchod podzimu a zimy se na konci roku zase oddálil a obrat zase o něco vzrostl.

Tento víkend také lidé můžou zadarmo navštívit Národní galerii v Praze. Připomíná si totiž dvou sté osmnácté výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění, na kterou později navázala.