Kafka jako mýtus? Dejvice oživují skutečného člověka

Praha – Život Franze Kafky stále fascinuje. Jeho posledním rokem života se v dnešní večerní premiéře bude zabývat pražské Dejvické divadlo ve hře Kafka '24. V dramatu o ztrátě lidské podoby tohoto spisovatele se představí Lenka Krobotová, David Novotný, Barbora Poláková nebo Václav Neužil.

Autorem hry je Karel František Tománek, její režie se pro divadlo zhostil Jan Mikulášek. „Kafka byl v Dejvicích pořád nějak přítomný. Mysleli jsme si na něj už několikrát, ale nikdy jsme nenalezli ten správný důvod, proč ho uvádět,“ uvedl Tománek. Definitivně ho přesvědčila až snadná spolupráce s režisérem.

„Jako výchozí materiál jsme si zvolili poslední rok Kafkova života. Franz Kafka dávno ztratil svou lidskou podobu. Stal se z něho mýtus, objekt filozofických spekulací a ikona turistického ruchu. My jsme se pokusili objevit živého člověka. Neusilovali jsme o vnější shodu s dochovanými fakty, ale o to, co se za nimi skrývá,“ prozradil navíc autor.

Podstatnou část souboru Dejvického divadla můžete pravidelně vídat na obrazovkách České televize v sitcomu Čtvrtá hvězda.


Mikulášek však upozornil na to, že si soubor nekladl za cíl vytvořit historický dokument. Už proto, že životní příběh jednoho z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století, který žil v letech 1883 až 1924, pro ně má univerzálnější vyznění.