Kim Čong-un Hamlet, Romové a Kapuleti. Shakespeare stále aktuální

Praha - Londýnské shakespearovské divadlo Globe vyrazilo na světové turné, které zahrnuje i Severní Koreu. Romeo a Julie v podání českého režiséra Davida Drábka zase řeší střet romských Monteků a gádžovských Kapuletů. S dílem nejslavnějšího alžbětinského dramatika se zkrátka dodnes vyrovnávají umělci a diváci celého světa. Přesně před 450 lety, 26. dubna 1564, byl William Shakespeare pokřtěn (datum narození není jisté). Na ČT art se od 20:20 podívejte na osobitou interpretaci Hamleta od Ivana Vyskočila HAPRDÁNS neboli Hamlet princ dánský, ve zkratce. Česká televize připravila k výročí celou sérii pořadů.

Video 450 let od narození Williama Shakespeara
video

450 let od narození Williama Shakespeara

Připomínkou Shakespearova výročí bude také pražské hostování londýnského divadla Globe, které do Čech zavítá díky spolupráci Prague Shakespeare Company a Letních shakespearovských slavností. Na dvou večerech 25. a 26. června jeho členové uvedou na Pražském hradě inscenaci Hamlet. Divadlo Globe do Česka přijede v rámci rozsáhlého světového turné, během kterého chce Shakespeara zahrát ve všech zemích světa, a to včetně severní Koreje, kde uvede taktéž příběh prince dánského.

Nesmiřitelná tupost 

Zápletka hry se přitom točí kolem rodinné tragédie, která vrcholí, když Hamlet zabije svého strýce. To by mohlo v Severní Koreji probudit vzpomínky na nedávné události, kdy vůdce Kim Čong-un nařídil v prosinci loňského roku popravit svého strýce, generála Čang Song-tcheka. „Je temná ironie, že se Hamlet točí kolem prince bojujícího s vlastním svědomím. Kim Čong-un není Hamlet. On žádné známky zápasu s vlastním svědomím nejeví,“ komentuje korejské představení skupina na ochranu lidských práv Amnesty International.

S odkazem nejslavnějšího alžbětinského dramatika se zkrátka dodnes vyrovnávají diváci po celém světě. Český režisér David Drábek nedávno upravil Romea a Julii, aby kromě příběhu dvou milenců nasvítil problémy české společnosti, konkrétně soužití romských Monteků a gádžovských Kapuletů. „Chtěli jsme vše otevřeně pojmenovávat, nikomu nestranit. Velkou úlohu v příběhu nese Shakespearův jazyk. Dosud neteční, zcyničtělí a chladní lidé se díky kráse Shakespearovy poezie otevírají, zniterňují a sbližují. A stejně jako u klasika i u nás nesmiřitelná tupost obou klanů způsobí smrt dvou zamilovaných lidí,“ říká Drábek.

Každá generace se vyrovnává s géniem Williama Shakespeara znovu a po svém. Například věhlasný muzikál West Side Story podal na konci padesátých let drama veronských milenců jako střet pouličních gangů. Společenské neřády přitom dramatik tepal adresně i ve své vlastní době. „Všechny své historické hry nějakým způsobem směřuje k současníkům. Je to angažovaný autor,“ zdůrazňuje překladatel a režisér Jiří Josek. „Základní věci, jakými jsou politika, emoce a vášně, však zůstávají stejné.“

Zřejmě nejznámější český shakespearolog Martin Hilský doplňuje: „Není to básník idejí, ale divadelní básník lidských situací, paradoxního a konkrétního bytí člověka na tomto světě. Klade mnoho otázek, často nedává odpovědi a nutí náš přemýšlet.“ Jednou z otázek, kterou Shakespeare položil svým dílem, je i ta, zda všecko skutečně napsal on sám.

ČT art k výročí připravila sérii tematických pořadů (více zde). K reflexi díla slavného dramatika se vrátí také 5. května ve speciálním vysílání.


Čeští překladatelé však mají v této věci docela jasno. „Existují teorie, že to nebyl Shakespeare, že to bylo třeba více lidí, nebo hrabě z Oxfordu a podobně. Teorií je strašná spousta, ale musím říct, že čím víc se Shakespearem zabývám, tím víc dospívám k přesvědčení, že to zrovna musel být ten William Shakespeare ze Stratfordu,“ říká Jiří Josek. Za pravdu mu dává i Martin Hilský: „Myslím, že to napsal Shakespeare, a to především proto, že nebyl podán jediný přesvědčivý důkaz, že to nenapsal.“

Útěk ke komediantům

William Shakespeare se narodil roku 1564 jako třetí z osmi dětí v rodině venkovského rukavičkáře ve Stratfordu nad Avonou. Stalo se tak zřejmě 23. dubna, protože v té době bývaly křtiny tři dny po narození. Datum je atraktivní i proto, že rovněž 23. dubna, ovšem roku 1616, Shakespeare zemřel. V 18 letech se William oženil, měl tři děti, ale od své o osm let starší ženy Anny utekl do Londýna ke komediantům. Roku 1592 byl již Shakespeare uznávaným hercem, dramatikem i básníkem. Stal se členem nové společnosti Služebníci lorda komořího, o pár let později spolufinancoval divadlo Globe.

Nová scéna divadla Globe
Zdroj: ČTK
Autor: Yui Mok

Shakespeare psal komedie, tragédie i sonety, ve svých dramatech často zpracovával náměty z anglické nebo antické historie. K nejznámějším historickým dramatům patří Richard III., dodnes úspěšné jsou komedie Zkrocení zlé ženy, Kupec benátský, Mnoho povyku pro nic nebo Veselé paničky windsorské. Klasikou jsou tragédie Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Macbeth či Král Lear. V Zimní pohádce představil také „krásné Čechy“ jako pohádkovou zem, omývanou bouřlivým mořem a navštěvovanou dravými šelmami.