Znalci z aukční síně hledají v Ostravě skvosty do dražeb

Ostrava – Znalci umění z pražské pobočky světoznámé aukční síně Dorotheum jezdí vyhledávat umělecké skvosty do regionů, 17. června otevřeli třídenní poradnu v ostravském hotelu Imperial. Lidé si tam mohou nechat zdarma posoudit uměleckou hodnotu obrazů, grafik, soch a různých starožitností.

Odborníci z aukční síně Dorotheum vycházejí z toho, že mnozí lidé mají doma vzácná díla, o jejichž hodnotě nemají ani tušení. A mohli by naletět spekulantům, kteří například při výkupech na inzerát těží z neznalosti lidí. „Zvláště moderní umění je pro amatéry těžko čitelné. Mají obraz, který jim připadá jako mazanice, ve skutečnosti to může mít velikou hodnotu,“ řekl Michal Šimek, znalec výtvarného umění.

Uznávaný vídeňský aukční dům proto pořádá pro zájemce bezplatné konzultační dny. Lidem, kteří přinesou něco hodnotného, nabízí prodej v aukci nebo v prodejní galerii Dorotheum v centru Prahy. „Jedna straší dáma nám přivezla v pojízdné tašce dvě sošky. Předem říkala, že asi nebudeme mít zájem, protože jsou lehce poškozené. Nakonec o ně bojovaly tři vídeňské galerie a paní za ně dostala skoro čtvrt milionu korun,“ upozornil znalec užitého umění Miroslav Zika, že s pomocí odborníků mohou lidé objevit i nečekaně cenné kousky.

Překvapení mohou být ale i nemilá v podobě rozpoznání padělku. Policisté aktuálně vyšetřují případ loni odhaleného padělatele, který se zaměřoval na obrazy českých malířů z minulého století, úspěšně imitoval díla valašských malířů Karla Hofmana, Františka Podešvy nebo Aloise Schneiderky, podepisoval se dokonce jako Kamil Lhoták, František Gross nebo František Hudeček. Asi 180 obrazů prodal jako pravé.

Táhne česká moderna

Jednou z prvních návštěvnic konzultačního dne v Ostravě byla Iva Seitzová. Přinesla kopii Rubensova obrazu. „Byli jsme si samozřejmě vědomi toho, že je to kopie, ale nevěděli jsme, z jaké doby, takže jsme chtěli znát názor odborníka,“ řekla žena. Michal Šimek odhadl, že za tuto kopii obrazu slavného vlámského barokního malíře Petera Paula Rubense by dostala maximálně deset tisíc korun. Do aukce ho nechtěl.

V současné době je na trhu s uměním největší zájem o díla klasické české moderny. „K nejžádanějším patří například Emil Filla, Toyen nebo Jindřich Štyrský. Jejich obrazy se na aukcích prodávají za desítky milionů korun,“ připomněl Šimek.

Do konce roku nabídne Dorotheum odborné konzultace také zájemcům v Brně, Liberci nebo Českých Budějovicích.