Stany, pohoda, slunce, muzika. Kam letos na hudební festival?

Praha – Letní počasí sice na svou pravou příležitost ještě čeká, hudební festivaly ale už pomalu staví pódia a oplocují stanová městečka. V popředí je v současnosti právě probíhající festival United Islands of Prague, který večer představí britský objev Ellu Eyre. Velkých, středních i malých hudebních akcí je však v Česku mnohem víc. Kam tedy vyrazit na festival?

Nabídka letošních festivalů je velmi pestrá, a to i navzdory finančním problémům, které se zdají být věčným problémem. Zmíněné United Islands to vyřešily pomocí stále populárnějšího crowdfundingu a vybraly dostatek peněz na otevření scény v Kinského zahradách. Jinak se akce po roce opět vrátila na ostrovy, odkud se loni musela kvůli povodním odstěhovat.

  • Rock For People (3.–5. 7., Hradec Králové) - Manu Chao, Biffy Clyro, Chase And Status, The Naked And Famous, Tom Odell, atd.
    zvláštní host: Steven Seagal's Blues Band
  • Bažant Pohoda (10.–12. 7., Trenčín) – Goldfrapp, Disclosure, Suede, Kraftwerk, Kelis, Sleigh Bells, Tame Impala atd.
  • Colours Of Ostrava(17.–20. 7., Ostrava) – Robert Plant, Zaz, Bastille, MGMT, John Newman, The National, Chet Faker atd.
  • Open Air Festival Trutnov (14.–17. 8., Trutnov) – Patti Smith, Ska-P, Craddle Of Filth, Kreator, Tinariwen, Triggerfinger
  • Hip Hop Kemp (21.–23. 8., Hradec Králové) – Cee Lo Green, KRS-One, Dilated Peoples, Action Bronson, Mad Child atd.

Pod pojmem hlavní hudební festivaly si většina fanoušků představí velkou čtyřku: Rock For People, Colours Of Ostrava, Open Air Trutnov a Hip Hop Kemp. Českým akcím však slušně konkuruje slovenská Pohoda, která nabízí nekonečný seznam zahraničních hvězd. I proto si ji Češi velmi oblíbili a na svůj seznam ji přidávají čím dál častěji. A to i navzdory nehodě z roku 2009, kdy se nešťastnou náhodou zhroutil jeden z hlavních stanů.

Svou unikátní atmosféru se podařilo vybudovat i Ostravě. Colours kdysi nepatřila mezi nejskloňovanější jména, dnes už je tomu jinak. Kouzlo malého Glastonbury spočívá zejména v tom, že návštěvníci jedou do Dolních Vítkovic i bez ohledu na to, kdo tam vystoupí. Loni bylo vyprodáno, čemuž zřejmě pomohly i právě unikátní prostory industriálního areálu.

Každý z pořadatelů má v rukávu svůj trumf. Překvapením Rock For People je tak tedy akční herec Steven Seagal, který se představí coby bluesman. Trutnov zase postaví za mixážní pult hobita Elijaha Wooda – ten odehraje vlastní DJ set.

Svou tradici však mají i menší festivaly, mezi něž patří např. Rock For Churchill (nabídne např. The Parov Stelar Band), Mighty Sounds (7 Seconds), Benátská noc (HIM), České Hrady (Chinaski) a mnoho dalších. Není vyloučeno, že některý z nich v budoucnu „velkou čtyřku“ rozetne.