Chtíčem za mír po smrti alfa samce!

Brno - Muži vládnou mečům. Ženy vládnou mužům - nebo světu? ptají se v brněnském Národním divadle poslední premiérou sezony. V moderním scénickém provedení se propojily hry antických dramatiků Arostofana a Sofokla. Inscenace Lysistrata/Aiás vypoví mnohé o mužském a ženském světě poprvé 20. června. Představení nejen svou podobou ukazuje, že některé způsoby ženského boje se od antiky zas tak neliší.

Aristofanés v komedii Lysistrata učinil z milostné touhy mírotvorný prostředek. Athéňanky a Sparťanky se smluví, že dokud nezavládne mezi chlapy mír, odepřou jim veškerou náklonnost, zvláště tu erotickou. Sofoklův Aiás je tragédií o hrdinném válečníkovi, jemuž se od velitelů nedostane vytoužené pocty, rozhodne se proto, že je povraždí. Bohyně Athéna ale zastře jeho mysl a on omylem pobije stádo dobytka. Když pak přijde k sobě, spáchá z hanby sebevraždu.

V brněnské adaptaci provázal Roman Sikora Aristofanovu komedii se Sofoklovou tragédií. „Lysistrata je fraška. Aby se povýšila na něco, co má skutečně hloubku a smysl, co není jen lascivní kabaret, potřebovali jsme najít obraz války, ukázat jej publiku,“ vysvětlil režisér inscenace Martin Čičvák.

Z dramatu Aiás si Sikora vypůjčil klíčovou linku: hrdinovu touhu po odplatě i jeho omyl. Tento příběh se pak stal úvodem následujícího dění - Lysistrata je v brněnské verzi vdovou po Aiantovi, a tak jsou motivy jejího jednání podepřeny čerstvými zkušenostmi s krutostí a nespravedlností válečného běsnění. 

„Začínáme vlastně smrtí alfa samce, pokračujeme přes sexuální revoluci až k sexuální smlouvě,“ shrnul Čičvák, podle něhož je ústřední téma Lysistraty stále aktuální. I dnešní svět řeší genderové otázky, ženy usilují o rovnoprávnost pohlaví a jednou z hybných sil společnosti je sexuální pud.

Lysistrata/Aiás
Zdroj: Národní divadlo Brno

A k současnosti také odkazuje nápadná podobnost hrdinek s aktivistkami z ukrajinského hnutí Femen. „Když jsme představení začali připravovat, netušili jsme, že slovo válka bude v celosvětovém tisku tak frekventované, že bude hnutí jako Femen nebo Lysistraty na Ukrajině - prostitutky, které se rozhodly, že Rusům nedají,“ podotkl režisér, že míra aktuálnosti je i pro tvůrce nečekaná.

Do role Lysistraty obsadil Terezu Goszmannovou, jako Aiás se představí Martin Sláma. Poprvé 20. června, po premiéře jsou do konce sezony na programu ještě tři reprízy.