20. Divadlo evropských regionů hraje v iglú i při demolici Eiffelovky

Hradec Králové - Podvacáté hostí královéhradecká scéna divadelní žně. Festival Divadlo evropských regionů sveze od 21. do 30. června do města představení tuzemských i zahraničních souborů. 

Zdroj: Divadlo Husa na provázku Autor: Viktor Kronbauer

Pěti inscenacemi přispěje pořádají Klicperovo divadlo - diváci mohou zajít na jeho svérázné pojetí Romea a Julie, Labutího jezera anebo Malé (v hradecké verzi Velké) mořské víly. Přehlídku zahájí ale brněnský host - Husa na provázku přiveze drama o vztahu Wolfganga Amadea Mozarta a jeho konkurenta Salieriho. V hlavních rolích - otec a syn Donutilovi.

Dramatický je vztah i dalších výrazných osobností - prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda v představení Městského divadla Mladá Boleslav Úplné zatmění. Na jevišti bouřlivou mileneckou dvojici ztvárnili Matouš Ruml a Petr Mikeska, druhý z nich obdržel za roli Verlaina Thálii. Festival připomene i další kritiky oceněné inscenace: náročný Den opričnika s Karlem Dobrým v pražském Studiu Hrdinů anebo Hamleta v nastudování Švandovo divadla, v němž prince dánského hraje Patrik Děrgel, talent roku 2013 podle Cen Alfréda Radoka. Závěr festivalu obstarají Městská divadla Pražská slavným komorním dramatem Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Iluze / Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Martin Huba
Zdroj: Slovenské národní divadlo
Autor: Braňo Konečný

Svůj repertoár v Hradci představí i divadla z Chebu, Ostravy a Kladna. Krom toho pozvání přijalo také šest zahraničních souborů. Slovenské národní divadlo díky Martinu Hubovi, Emílii Vášáryové, Dušanu Jamrichovi a Božidaře Turzonovové ztratí Iluze; vídeňské Volkstehater bude řešit Pravdu ve vztahové komedii o dnešních pětatřicátnících; pařížské Badoc Theatre předčítat z dopisů Denise Diderota; kosovské divadlo Quendra Multimedia chystá Demolici Eiffelovky pomocí lásky, nahoty a islámu a Tmuna Theatre z Tel Avivu postaví Iglú. V mezinárodní spolupráci pak vzniklo White Coffee - černobílá komedie, kterou nastudovala česká režisérka Lucie Málková s maďarskými herci narozenými v Rumunsku. Všechny zahraniční inscenace budou uváděny v originále s českými titulky.

  • Režisér David Drábek: „Velkou zásluhu na letošní sezóně z pohledu Klicperova divadla má dramaturgyně Jana Slouková, jejímž dílem celý plán je (…) Letos festival chytil žádoucí nový dech a pevně doufám, že si toho všimnou i diváci, protože atmosféra bývá pokaždé nádherná. A doufám, že i odborná kritika ocení, že jsme se zase hnuli někam dál.“

Do devítidenního programu se vejde také nový cirkus, pohádková představení, besedy s divadelními hosty anebo koncerty. Dvacátý ročník festivalu zabere všechny scény Klicperova divadla i prostory Divadla Drak. Hrát se bude i na letní scéně.