Schön Sicílie: Čistá vášeň Charleyho Fazia

Sicílie je ostrov, který umělcům, až skoro marnotratně, předkládá momenty k inspiraci. Jde jen o to, vybrat si. Zvláště pak fotografy láká, ač je může dohnat i k mírnému šílenství, neb zachytit všechno nelze a být ve správný čas na správném místě je někdy vskutku vysilující. Jedním z těch, kteří mají ten správný cit a potřebnou trpělivost pro vhled pod povrch ostrova, je fotograf Charley Fazio, jehož poslední série fotek s názvem Con l'Isola dentro se po prezentaci v Portugalsku a Španělsku konečně zastavila v rodné Sicílii, kde je instalována na hradě Chiaramontano ve městě Racalmuto.

Nepříliš rozsáhlé prezentaci vévodí portrét sicilského rybáře, tak trochu připomínajícího Hemingwaye i s jeho věčným odkazem k rybářskému údělu – lovit do úplného konce. Tuto silnou černobílou studii doplňují barevné i další černobílé obrazy, které sledují tendenci z jednoho okamžiku zachytit to nejpodstatnější napříč celým ostrovem.

Například religióznost dokonale charakterizuje fotografie čtyř žen při procesí nebo muži v kápích při jiné náboženské akci. Architektonické zajímavosti z toho správného úhlu přinášejí další díla, ze kterých asi nejpůsobivější je fotka schodů Santa Maria del Monte v Caltagirone. Vyfotit totiž toto schodiště v jeho celistvosti skoro nejde, neboť ho tvoří 142 stupňů, vyzdobených keramickými kachly, jejichž dekor se ani jedinkrát neopakuje. Monumentálnost a zdobnost schodiště je fascinující a fotograf dlouho musel hledat místo, ze kterého je možné fotit.

Emotivněji však v expozici působí fotografie, kdy se umělci podařilo zastavit čas v jednom ohromujícím okamžiku, ať už to je lom světla na obrovské vlně, či dramatické uskupení mraků nad syrakuským náměstím. Ovšem vrcholem těchto momentek je jistě fotografie malého ostrůvku v moři, nad kterým právě křižuje oblohu blesk. Je totiž naprosto jasné, že taková chvíle se podaří zachytit snad jednou za život. Ne nadarmo má toto dílo fotograf jako profilový snímek na svém facebooku.

Sám Fazio tvrdí, že fotografie pro něj znamená čistou vášeň a cit, tato výstava to jen dokazuje. Narozen v Palermu, leč své mládí prožil v malém městečku Galati Mamertino v pohoří Nebrodi, čímž byl pravděpodobně předurčen ke snaze zprostředkovat nezachytitelný pocit z ostrova Sicílie.

Charley Fazio je vystudovaný geolog. Od mládí se však věnuje malbě, grafice a fotografii. V roce 2006 jeho série fotografií s názvem Život je krásný – La vita è bella byla vybrána do prestižní světové soutěže Sony World Photography Awards, kde se mezi více než 25 tisíci uchazeči z celého světa probojoval do semifinále, spolu s dalšími deseti ve stejné kategorii.

Jako fotograf dále spolupracuje s různými hudebníky, které doprovází na jejich turné, věnuje se též výrobě hudebních videoklipů, grafickému zpracování přebalů CD/DVD a vytváří i tematické kalendáře. V poslední době spolupracoval také jako fotograf s eatro Franco Zappalà z Palerma.


Článek je příspěvkem z letního cyklu SCHÖN SICÍLIE – nepravidelných kulturních zpráv z pravidelného pobytu webové zpravodajky Marie Schön na tomto ostrově. O Sicílii napsala také knihu, která je výběrem z jejích cestovatelských postřehů – přečíst si je můžete na webu ČT24.