Jak vycvičit animák, aby nebyl na draka

Od té doby, co Vikingové usedli na hřbety bojových „chrličů ohně“, se pro ně změnil svět. Dřív z nich měli bobky, teď si to společně užívají v dračím ráji na Škyťákově rodném ostrově Blpu, nad nímž se ale začínají stahovat temné mraky. Bezzubka je zase k sežrání, ovečky dostávají zakouřit a DreamWorks válí první animovanou ligu a válcuje Pixar.

Podle literární předlohy Cressidy Cowellové natočili před čtyřmi roky v DreamWorksu animovanou fantasy pecku Jak vycvičit draka, která dostala malé i velké, získala dvě oscarové nominace, zásadně změnila náš názor na draky a vydělala půl miliardy na celosvětových tržbách. Po Shrekovi a Kung Fu Pandě vsadilo studio na velkou dračí show a vyprodukovalo cool animovanou entertainment, na které milovnící žánru vrněli blahem a hlavouni DreamWorksu začali pomalu, ale jistě zadělávat na dvojku. A tady ji máme!

Přilétá mezi mraky se šuměním křídel dračí eskadrony vedené mazlíkem Bezzubkou, za kterým sviští Buřina, Bručoun, Drtileb, Mrakošlap, Děsovec Obludný, Ohavný Zipák a Noční Běs, a pod nimi v ledové tříšti čekají na své bojové číslo gigantičtí Alfa Mrazidraci. Tahle výživná dračí peruť se více než důstojně přiřazuje mezi filmové draky, k podobným svého druhu, jako byl Šmak z Hobita, Vermithrax z Drakobijce, Draco z Dračího srdce, rudí draci z Dračího doupěte či Maleficent ze Šípkové Růženky (o potvoře, která chtěla sežrat Bajajovi princeznu Slavěnu nemluvě).

Drakům se na filmovém plátně vždycky docela dařilo, ale nikdo je nikdy nezmákl tak jako vikingský teenager Škyťák, který (od doby, co jsme ho viděli naposled) zestárl o pět let, a to je dobře, protože si to budou muset, spolu s tátou Kliďasem, rozdat s hajzlem všech hajzlů Drago Rudvistem, který chce do jejich dračí idyly hodit vidle, ovládnout všechny hodné draky a vzbudit v nich znovu jejich staré zabijácké instinkty.

Dvojka na jedničku

Řeknu to hned, stručně, jasně a na rovinu: Kdo byl odvázaný z jedničky, ten si to bude užívat i s dvojkou (což zdaleka vždycky neplatí!), která rozhodně není horší a je bezesporu dokladem toho, že se v DreamWorksu neflákali, ale na tématu dál poctivě zamakali. A tak nenabízí jen vyvařený odvar, ale docela dramatickou (vlastně svým způsobem válečnou) story, ve které je spousta vymakaných gagů, akce, vtipu, emocí, ale i temnějších tónů, jež pomáhá odstínit a probarvit i fantastický soundtrack znovu povolaného Johna Powella.

Dvojky úspěšných opusů to nemají lehké, protože už nemohou počítat s momentem absolutní novosti, která zvedne příjemně překvapené diváky ze sedadel, a tak nezřídka mohou působit jako převařený odvar předchozího, které jen nařeďují, protože samy nemají příliš co nabídnout. Tohle v případě tohoto pokračování dračí ságy, které má být (?) završeno trojkou, absolutně neplatí.

Pokračování příběhu má totiž svoji kontinuitu i logiku, dramatický potenciál, neboť díky prudícímu Dragovi (na jehož záporáckou image bylo možné ještě více přitlačit) mír skončil a je třeba připravit se na válku, emotivní rodinné překvapení i osudovou rodinnou ztrátu a v time outech se tu blbne v mracích a na scénu přichází nový náčelník vikingského ostrova, který si sice není vůbec jistý, jestli to zvládne, ale ví, že za pokus to rozhodně stojí. Je to vtipné, čisté, sympatické a díky vymazlenému vizuálu, který i tentokrát pohlídal oscarový kameraman Roger Deakins pohodově koukatelné a brilantně animované. Prostě naspeedovaný animovaný nářez se spoustou draků k sežrání a dechberoucích průletů na jejich hřbetě, nabušený filmový spektákl bez hluchých míst, který děti uchvátí a dospělé pobaví.

Kdo to s draky umí?

Na tomhle má zásluhu hlavně dobře vystavěný scénář, jenž více přitlačil na dramatickou linku, pohlídaný dvojnásobným „dračím“ režisérem Deanem DeBloisem, jenž dokáže se všemi postavami smysluplně pracovat i v jejich časové kontinuitě, nenechává je jen planě se pinožit a samoúčelně hláškovat, ale dává jejich konání smysl, motivaci a logiku. A to je něco, co je u řady animáků pod rozlišovací schopnosti jejich tvůrců.

Klíčový záporák Drago vás sice neo(c)hromí, ale bohatě to kompenzuje ústřední hrdina Škyťák, který má srdce náčelníka a duši draka (o létající kombinéze, ve které plachtí mezi draky, nemluvě). Spolu se svým věrným drakem Bezzubkou, jenž vám bude připomínat něco z vašeho psa, kočky, křečka, fretky (nebo kteréhokoli mazlíka ze zvířecí říše, co máte doma), tvoří klíčový tandem, jemuž není zatěžko držet palce a s nímž je vám dobře. Ale i známé figury z druhého sledu (kmenový náčelník Kliďas, jeho pravá ruka Tlamoun, soutěživka Astrid, bázlivka Rybinoha, náfuka Snoplivec nebo uřvaná dvojčata Rafana a Ťafan) vědí, proč tu jsou, a odevzdávají to, co se od nich očekává.

Očekávání splněno

Očekávání je vůbec slovo, které je s touhle dračí dvojkou na místě. Po oslnivém startu před čtyřmi roky bylo oprávněně veliké - o to cennější je, že bylo naplněno! Neublížil tu ani dabing, 3D v zásadě podpořilo výchovné sentence typu „draci páchají zlo, jen když jsou v rukách zlých lidí“, mají širší a i pro prvňáky srozumitelný kontext a hlavně nejsou doblba a při každé příležitosti opakovány.

Všechno tu prostě klaplo a zapadlo do sebe, včetně elementárního poučení, že kdo krade hodné draky a dělá z nich zlouny, dostane přes krovky. Z uvedeného je jasné, že je rozhodně lepší být dračím jezdcem nežli dračím lovcem a že každý by měl mít svého draka, se kterým si bude rozumět. A také, že by vás (nejste-li zapřísáhlými nepřáteli animáků) a hlavně vaše potomky tahle povedená dvojka neměla úplně minout. Koneckonců je docela možné, že, ve volné parafrázi Saint-Exupéryho, každý má někde svého věrného draka, kterému stačí jen naskočit na šupinatý hřbet, podívat se do oddaných očí a vzlétnout mezi oblaky.

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2 / JAK VYCVIČIT DRAKA 2. USA 2014, 105 min., přístupný, české titulky (2D)/český dabing, (2D/3D). Režie: Dean DeBlois. Scénář: Dean DeBlois (na motivy literární předlohy Cressidy Cowellové). Hudba: John Powell. Hrají (hlasy): Jay Baruchel/Matouš Ruml (Škyťák), America Ferrerová/Terezie Taberyová (Astrid), Cate Blanchetová (Valka), Djimon Hounsou (Drago), Kit Harington (Eret), Kristen Viigová/Jana Páleníková (Rafana), Jonah Hill/Jan Kalous (Snoplivec), Christopher Mintz-Plasse/Oldřich Hajlich (Rybinoha), T.J. Miller/Robin Pařík (Ťafan), Gerard Butler/Jiří Schwarz (Kliďas), Craig Ferguson/Libor Terš (Tlamoun). V kinech od 19. června 2014.